Wiadomości z kategorii: Niewydolność serca
Poprawiajmy życie pacjentów z niewydolnością serca!
– Mogłoby się wydawać, że wydłużenie życia to najważniejszy cel terapii niewydolności serca. Tymczasem z punktu widzenia pacjenta niezmiernie istotny jest wskaźnik jakości życia. Musimy brać pod uwagę nie tylko to, o ile maksymalnie uda nam się wydłużyć choremu życie, ale także to, czy nasz pacjent będzie w stanie samodzielnie funkcjonować i jak będzie się czuł na co dzień. To bardzo ważne aspekty i w terapii niewydolności serca nie wolno nam o tym zapominać – mówi prof. Małgorzata Lelonek, FESC, FHFA, kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Niewydolność serca a ograniczenie podaży płynów
Niewydolność serca jest schorzeniem, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie chorego – pojawiająca się w jego przebiegu u niektórych chorych pogorszona tolerancja wysiłku bywa tak nasilona, że podjęcie jakiejkolwiek aktywności bywa bardzo trudne. Z tego powodu choroba wymaga właściwego leczenia, jak i postępowania pacjenta – dla wielu osób zaskakujące bywa to, że zalecane im bywa… ograniczenie przyjmowania płynów.
COVID-19 i arytmia: skuteczne leczenie schorzeń podstawowych
Badania i obserwacje przeprowadzone w różnych krajach od początku pandemii COVID-19 potwierdzają, że zaburzenia rytmu serca mogą ujawniać się i zaostrzać w wyniku infekcji koronawirusowej oraz stanowić jej istotne powikłanie. Większość doniesień sugeruje jednocześnie, że pacjenci o najcięższym przebiegu COVID-19 i znaczącym nasileniu arytmii jeszcze przed hospitalizacją mają zdiagnozowane zaburzenia rytmu serca lub są obciążeni pod względem sercowo-naczyniowym, co stanowi ważny czynnik ryzyka rozwoju zaburzeń rytmu serca.
Flozyny nie znalazły się na liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia
Opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia lista refundacyjna na wrzesień nie zakłada farmakoterapii flozynami, które znacząco poprawiają rokowania i ratują życie chorym z niewydolnością serca.
- Reklama
Czym charakteryzuje się kardiomiopatia rozstrzeniowa?
Kardiomiopatia rozstrzeniowa (ang. dilated cardiomyopathy- DCM) jest chorobą mięśnia sercowego, charakteryzującą się poszerzeniem lewej lub prawej komory lub obu komór serca, z upośledzeniem czynności skurczowej.
Serce płucne: co to za choroba i co ją wywołuje?
Serce płucne to dość obco brzmiący termin, który jednak określą pewną poważną przypadłość – mianem tym opisuje się stan, w którym dochodzi do znacznego przeciążenia prawej komory serca, skutkującego zmianami jej struktury i niewydolnością w zakresie pompowania krwi. Jakie mogą być przyczyny serca płucnego i jakie objawy mogą sugerować ten problem?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) a niewydolność serca: poznaj korelację!
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i niewydolność serca to dwie odrębne jednostki, które jednak bardzo dużo ze sobą łączy. Mają one podobne czynniki ryzyka, jak i wspólną część objawów. Najciekawsze jednak w łączącej je zależności jest to, że jedno z tych schorzeń może nasilać ryzyko, jak i pogarszać przebieg drugiego.
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – co warto wiedzieć?
Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do zwiększenia zapotrzebowania mięśni szkieletowych na tlen, co prowadzi do przyspieszenia rytmu serca. Częstotliwość rytmu serca zwiększa się, aż do osiągnięcia tzw. maksymalnej częstotliwości rytmu. U osób z chorobą wieńcową objawy niedokrwienia mięśnia sercowego pojawiają się zdecydowanie wcześniej, nim zostanie osiągnięta częstotliwość maksymalna. Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa jest niejako próbą prowokacyjną w warunkach kontrolowanych.
Tachykardia – choroba niespokojnego serca
Tachykardia, czyli częstoskurcz serca, to groźne schorzenie, które wywołane jest skurczami z węzła zatokowego, które są nieprawidłowe, czego skutkiem jest niemiarowa praca serca. W skrajnych przypadkach tachykardia może prowadzić do śmierci.
Zanieczyszczone powietrze związane z powiększeniem komór serca
Wieloletnia ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może przyczyniać się do powiększenia komór serca, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka niewydolności – wykazały badania opublikowane w piśmie „Circulation”.
- Reklama
Popularny lek wycofany ze sprzedaży w całym kraju
Aspargin, bo o nim mowa, na mocy decyzji własnej, został wyłączony z obrotu na terenie Polski.
Innowacyjna metoda postępowania w zastoinowej niewydolności serca
Z początkiem 2017 roku pojawiły się wieści o pierwszym wykorzystaniu nowej metody w leczeniu zastoinowej niewydolności serca. Innowacja polegała na tym, że celem nowoczesnej techniki było zwiększenie odpływu płynów ze struktur układu limfatycznego. Procedurę przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych u 61-letniego pacjenta, którzy przez swoje problemy dotyczące czynności układu krążenia musiał być wielokrotnie hospitalizowany.
Rodzaje kardiomiopatii
Kardiomiopatiami nazywamy niejednorodną grupę schorzeń serca. Co ważne mogą one występować z innymi chorobami, być lub nie dziedziczne i prezentować bardzo różny obraz kliniczny. Lista kardiomiopatii cały czas się powiększa.
Słodkie napoje a ryzyko niewydolności serca
Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie „Heart” podaje - codzienne wypijanie dwóch lub więcej szklanek słodzonych napojów przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju niewydolności serca u mężczyzn
AMEKG - ambulatoryjne monitorowanie EKG metodą Holtera
AMEKG jest badaniem pracy serca, zaproponowanym przez Holtera w 1961r. Badanie to głównie bazuje na zapisie pracy serca na nośniku danych co umożliwia późniejszy jego przegląd na monitorze.
Badania izotopowe w diagnostyce kardiologicznej
Choroba wieńcowa, zgodnie z wynikami badań, jest najczęstszą przyczyną niewydolności serca, u osób powyżej 75 roku życia.
Stała stymulacja jako metoda leczenia niewydolności serca
Stała stymulacja serca jest metodą terapeutyczną stosowaną w medycynie od ponad 40 lat. Polega ona na umieszczeniu elektrod w sercu pacjenta, które w stały sposób regulować będą pracę serca.
Leki moczopędne a niewydolność serca
W leczeniu zastoinowej niewydolności serca duży przełom przyniosły wyprowadzone w latach 60-tych leki moczopędne działające w pętli Henlego.
Aktywność fizyczna a niewydolność serca
Jeszcze lata 80 ubiegłego wieku niosły ze sobą tezę, iż aktywność fizyczna jest bezwzględnie zabroniona przy niewydolności serca.
Jakie korzyści przynosi rewaskularyzacja naczyń wieńcowych?
W Polsce cały czas zauważalny jest wzrost liczby osób, kwalifikujących się do chirurgicznej rewaskularyzacji naczyń wieńcowych.