Wiadomości z kategorii: Niewydolność serca
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – co warto wiedzieć?
Podczas wysiłku fizycznego dochodzi do zwiększenia zapotrzebowania mięśni szkieletowych na tlen, co prowadzi do przyspieszenia rytmu serca. Częstotliwość rytmu serca zwiększa się, aż do osiągnięcia tzw. maksymalnej częstotliwości rytmu. U osób z chorobą wieńcową objawy niedokrwienia mięśnia sercowego pojawiają się zdecydowanie wcześniej, nim zostanie osiągnięta częstotliwość maksymalna. Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa jest niejako próbą prowokacyjną w warunkach kontrolowanych.
Tachykardia – choroba niespokojnego serca
Tachykardia, czyli częstoskurcz serca, to groźne schorzenie, które wywołane jest skurczami z węzła zatokowego, które są nieprawidłowe, czego skutkiem jest niemiarowa praca serca. W skrajnych przypadkach tachykardia może prowadzić do śmierci.
Zanieczyszczone powietrze związane z powiększeniem komór serca
Wieloletnia ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może przyczyniać się do powiększenia komór serca, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka niewydolności – wykazały badania opublikowane w piśmie „Circulation”.
Popularny lek wycofany ze sprzedaży w całym kraju
Aspargin, bo o nim mowa, na mocy decyzji własnej, został wyłączony z obrotu na terenie Polski.
- Reklama
Innowacyjna metoda postępowania w zastoinowej niewydolności serca
Z początkiem 2017 roku pojawiły się wieści o pierwszym wykorzystaniu nowej metody w leczeniu zastoinowej niewydolności serca. Innowacja polegała na tym, że celem nowoczesnej techniki było zwiększenie odpływu płynów ze struktur układu limfatycznego. Procedurę przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych u 61-letniego pacjenta, którzy przez swoje problemy dotyczące czynności układu krążenia musiał być wielokrotnie hospitalizowany.
Rodzaje kardiomiopatii
Kardiomiopatiami nazywamy niejednorodną grupę schorzeń serca. Co ważne mogą one występować z innymi chorobami, być lub nie dziedziczne i prezentować bardzo różny obraz kliniczny. Lista kardiomiopatii cały czas się powiększa.
Słodkie napoje a ryzyko niewydolności serca
Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie „Heart” podaje - codzienne wypijanie dwóch lub więcej szklanek słodzonych napojów przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju niewydolności serca u mężczyzn
AMEKG - ambulatoryjne monitorowanie EKG metodą Holtera
AMEKG jest badaniem pracy serca, zaproponowanym przez Holtera w 1961r. Badanie to głównie bazuje na zapisie pracy serca na nośniku danych co umożliwia późniejszy jego przegląd na monitorze.
Badania izotopowe w diagnostyce kardiologicznej
Choroba wieńcowa, zgodnie z wynikami badań, jest najczęstszą przyczyną niewydolności serca, u osób powyżej 75 roku życia.
Stała stymulacja jako metoda leczenia niewydolności serca
Stała stymulacja serca jest metodą terapeutyczną stosowaną w medycynie od ponad 40 lat. Polega ona na umieszczeniu elektrod w sercu pacjenta, które w stały sposób regulować będą pracę serca.
- Reklama
Leki moczopędne a niewydolność serca
W leczeniu zastoinowej niewydolności serca duży przełom przyniosły wyprowadzone w latach 60-tych leki moczopędne działające w pętli Henlego.
Aktywność fizyczna a niewydolność serca
Jeszcze lata 80 ubiegłego wieku niosły ze sobą tezę, iż aktywność fizyczna jest bezwzględnie zabroniona przy niewydolności serca.
Jakie korzyści przynosi rewaskularyzacja naczyń wieńcowych?
W Polsce cały czas zauważalny jest wzrost liczby osób, kwalifikujących się do chirurgicznej rewaskularyzacji naczyń wieńcowych.
Wartość diagnostyczna testu wysiłkowego
Test wysiłkowy jest jedną z najczęściej stosowanych metod diagnozowania niedokrwienia mięśnia sercowego.
Osoby młode a niewydolność serca
Badania naukowe, wykazały, iż niewydolność serca jest coraz częstszym problemem wśród osób młodych.
Depresja w niewydolności serca
Schorzenia kardiologiczne, w tym niewydolność serca, są problemami z jakimi zmaga się nasza cywilizacja.
Nerki w niewydolności serca
Nawet najmniejsze nieprawidłowości związane z pracą nerek znacznie zwiększają stopień ryzyka sercowo-naczyniowego.
Kaszel przewlekły w niewydolności serca
Kaszel przewlekły może mieć różną etiologię także kardiologiczną i być powodowany m.in. lewokomorową niewydolnością serca.
Niewydolność serca a ćwiczenia fizyczne?
Początkowo uważano, iż w przypadku osób niewydolnością serca jakiekolwiek formy aktywności fizycznej nie są wskazane a mogą być nawet niebezpieczne. Dziś kardiolodzy przekonują, iż właściwe dobrane ćwiczenia fizyczne, przynoszą wiele korzyści tymże pacjentom.
Niewydolność serca – jak często występuje?
Niewydolność serca jest jedyną chorobą układu sercowo-naczyniowego, której częstość występowania systematycznie wzrasta. Problem ten dotyczy od 0,3 do 2% ogóły społeczeństwa. Hospitalizacja osób z niewydolnością serca pochłania około 2% nakładów na opiekę zdrowotną w krajach rozwiniętych.