Zaloguj
Reklama

Zanieczyszczone powietrze związane z powiększeniem komór serca

Autorzy: PAP
Zanieczyszczenie powietrza
Fot. Shutterstock
Zanieczyszczenie powietrza
(0)

Wieloletnia ekspozycja na zanieczyszczone powietrze może przyczyniać się do powiększenia komór serca, a w konsekwencji zwiększenia ryzyka niewydolności – wykazały badania opublikowane w piśmie „Circulation”.

Reklama

Naukowcy z Queen Mary University of London poddali analizie dane dotyczące 3920 Brytyjczyków, w wieku od 40 do 69 lat, mieszkających w miejscach o stosunkowo niskim poziomie zanieczyszczenia powietrza. W momencie rozpoczęcia obserwacji uczestnicy nie mieli zdiagnozowanych chorób układu sercowo-naczyniowego. Po 5 latach przeprowadzono badania, które wskazały na małe, ale znaczące zmiany w rozmiarze komór serca.

Na ryzyko powiększenia komór największy wpływ miały podwyższone stężenia tlenku azotu i pyłów zawieszonych.

– Nasze badania dostarczają kolejnych argumentów świadczących o szkodliwym wpływie na serce nawet stosunkowo niskiego poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jeśli te zmiany strukturalne w sercu nie są kontrolowane, mogą prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości – komentuje autor analizy dr Nay Aung.

Dr Aung dodaje, że w badaniach wzięli udział zdrowi i stosunkowo młodzi ochotnicy, dlatego chciałby przyjrzeć się zależności pomiędzy poziomem zanieczyszczenia powietrza a stanem mięśnia sercowego u tych samych osób za kolejne 5-10 lat. (PAP)

Piśmiennictwo

Informacja prasowa


Reklama
(0)
Komentarze