Zaloguj
Reklama

Niewydolność serca a aktywność fizyczna

Nordic walking
Fot. Panthermedia
Nordic walking
(0)

W przypadku niewydolności serca jednym z zaleceń, które otrzymują pacjenci, jest ograniczenie podejmowania nadmiernego wysiłku. Z drugiej jednak strony zdecydowanie nie jest tak, że dla pacjentów z tą chorobą serca aktywność fizyczna jest przeciwwskazana – umiarkowanego stopnia wysiłek fizyczny może wywierać bowiem bardzo korzystne efekty u osób z niewydolnością serca.

Reklama

Lekarze od lat podkreślają, jak ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia jest regularna aktywność fizyczna. Z drugiej strony istnieją pacjenci, u których nadmierny wysiłek nie jest wskazany – do nich należą m.in. osoby z niewydolnością serca. Forsowne, długotrwałe treningi rzeczywiście mogą takim osobom zaszkodzić, ogólnie jednak umiarkowany wysiłek może przynosić u nich naprawdę korzystne efekty.

U chorych na niewydolność serca jednym z problemów jest niedostateczne dostarczanie tlenu do różnych tkanek. W trakcie uprawiania sportu krążenie krwi ulega usprawnieniu, dzięki czemu poprawie ulega również dostarczanie tlenu do tkanek. Ogólnie aktywność fizyczna u osób z niewydolnością serca może zmniejszać nasilenie objawów choroby, jak i pozytywnie wpływać na jakość życia pacjentów czy zmniejszać ryzyko hospitalizacji. Warto tutaj zresztą podkreślić to, że sport może wpływać pozytywnie zarówno na pracę serca, jak i na funkcjonowanie innych narządów organizmu.

Nie każdy sport będzie odpowiedni dla osób z niewydolnością serca – wśród zalecanych aktywności wymieniane są m.in:

  • Nordic walking,
  • Pływanie,
  • Jazda na rowerze.

Ważne jest to, by aktywność była lubiana i tolerowana przez pacjenta. Pomagać w utrzymaniu jak najlepszego zdrowia mogą nawet zwyczajne spacery, trzeba jednak pamiętać o tym, że pewne dolegliwości wskazują na konieczność zaprzestania ćwiczeń. Do takowych należą m.in. ból w klatce piersiowej, postępująca duszność, nasilone zawroty głowy czy znaczne przyspieszenie czynności serca.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze