Zaloguj
Reklama

Innowacyjna metoda postępowania w zastoinowej niewydolności serca

Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(5)

Z początkiem 2017 roku pojawiły się wieści o pierwszym wykorzystaniu nowej metody w leczeniu zastoinowej niewydolności serca. Innowacja polegała na tym, że celem nowoczesnej techniki było zwiększenie odpływu płynów ze struktur układu limfatycznego. Procedurę przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych u 61-letniego pacjenta, którzy przez swoje problemy dotyczące czynności układu krążenia musiał być wielokrotnie hospitalizowany.

Reklama

Niewydolność serca stanowi jeden z częstszych problemów zdrowotnych w populacji osób starszych. W samych Stanach Zjednoczonych, według statystyk, z jej powodu rocznie hospitalizowanych jest około milion pacjentów.

W przebiegu niewydolności serca jedną z głównych dolegliwości pacjentów są różnego stopnia obrzęki. Występować one mogą w obrębie kończyn dolnych, ale i dochodzić może nawet do obrzęku płuc z towarzyszącą mu znaczną dusznością. Leczenie zastojów płynów stanowi więc jeden z celów terapii niewydolności serca, szczególnie jej postaci zastoinowej. Standardowym postępowaniem jest w tym przypadku farmakoterapia lekami diuretycznymi, ostatnio w świecie medycznym postanowiono skorzystać z nowoczesnej techniki leczenia zastoinowej niewydolności serca.

Nowa opcja w leczeniu zastoinowej niewydolności serca

Specjaliści z amerykańskiego Ohio State University postanowili podjąć się próby zlikwidowania nadmiaru płynów z organizmu pacjenta poprzez ingerencje celowane w czynność układu limfatycznego. W prawidłowych warunkach struktury tego układu – razem z układem krwionośnym – odpowiadają za transport płynów z tkanek obwodowych do centralnych części układu krążenia. W przebiegu niewydolności serca dochodzi do zaburzeń czynności układu limfatycznego i to właśnie dlatego oddziaływania podejmowane w jego obrębie uznane zostały za takie, które potencjalnie mogą pomóc chorym z niewydolnym sercem.

Nowa terapia niewydolności serca bazuje na wprowadzaniu cewnika do struktur układu limfatycznego, wykorzystanie znajduje w tym przypadku specjalnie zaprojektowany rodzaj cewnika. Wprowadzany jest on w okolice szyi, aby prawidłowo ulokować cewnik dokonuje się tego pod kontrolą ultrasonografii. Umieszczenie przyrządu w układzie limfatycznym ma na celu zwiększyć odpływ nadmiaru płynów z organizmu i zredukować natężenie obrzęków i związanych z nimi dolegliwości.

Nowoczesną technikę leczenia zastoinowej niewydolności serca zastosowano po raz pierwszy u 61-letniego pacjenta. W ciągu swojego życia doświadczał on licznych schorzeń kardiologicznych, takich jak chociażby arytmie czy zawał serca. Ostatecznie rozwinęła się u niego niewydolność serca, z powodu której chory wielokrotnie musiał być hospitalizowany. Mężczyzna postanowił poddać się nowej opcji terapeutycznej nie tylko ze względu na to, że mogło to przynieść korzyści dla jego stanu zdrowia. Pod uwagę wziął on również to, że dzięki przeprowadzeniu tej procedury u niego zaistniała możliwość, że cewnikowanie układu limfatycznego będzie mogło stać się częściej wykonywanym zabiegiem i pomagać wielu innym chorym na zastoinową niewydolność serca.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze