Zaloguj
Reklama

Serce płucne: co to za choroba i co ją wywołuje?

Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(0)

Serce płucne to dość obco brzmiący termin, który jednak określą pewną poważną przypadłość – mianem tym opisuje się stan, w którym dochodzi do znacznego przeciążenia prawej komory serca, skutkującego zmianami jej struktury i niewydolnością w zakresie pompowania krwi. Jakie mogą być przyczyny serca płucnego i jakie objawy mogą sugerować ten problem?

Reklama

Układ krążenia i układ oddechowy są ze sobą bezpośrednio powiązane – dysfunkcja jednego pociąga za sobą zaburzenia funkcjonowania drugiego i odwrotnie. Dowodem na istnienie takiej zależności jest problem, który określany jest jako serce płucne – doprowadzać do jego wystąpienia mogą różne nieprawidłowości dotyczące układu oddechowego.

Serce płucne związane jest z powiększeniem prawej komory serca, czego następstwem zazwyczaj staje się jej niezdolność do właściwego pompowania krwi. Wyróżnia się dwa rodzaju tego problemu: ostre oraz przewlekłe serce płucne. Pierwsze z wymienionych rozwija się gwałtownie i najczęściej dochodzi do niego ze względu na nasiloną zatorowość płucną. Odwrotnie bywa z kolei w przypadku przewlekłego serca płucnego, którego najczęstszą przyczyną jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Ze względu na to, że pacjenci z sercem płucnym mogą mieć znaczące zaburzenia czynności mięśnia sercowego, zazwyczaj doświadczają oni dość nasilonych dolegliwości. Występować może u nich kaszel, ale i duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej czy krwioplucie. Związane z problemem mogą być męczliwość, obrzęki kostek, zawroty głowy, jak i chrypka.

Pacjent, który – szczególnie nagle – zaczyna doświadczać wyżej wymienionych objawów, zdecydowanie powinien udać się do lekarza. Serce płucne to stan absolutnie wymagający leczenia, przed jednak jego wdrożeniem konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki – opisywany problem rozpoznaje się z wykorzystaniem echokardiografii, zlecane bywają jednak również i EKG czy RTG klatki piersiowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze