Zaloguj
Reklama

Niewydolność serca a ograniczenie podaży płynów

Ból w okolicy serca u młodego mężczyzny
Fot. Shutterstock
Ból w okolicy serca u młodego mężczyzny
(0)

Niewydolność serca jest schorzeniem, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie chorego – pojawiająca się w jego przebiegu u niektórych chorych pogorszona tolerancja wysiłku bywa tak nasilona, że podjęcie jakiejkolwiek aktywności bywa bardzo trudne. Z tego powodu choroba wymaga właściwego leczenia, jak i postępowania pacjenta – dla wielu osób zaskakujące bywa to, że zalecane im bywa… ograniczenie przyjmowania płynów.

Reklama

W leczeniu niewydolności serca stosowane są różnorakie leki (m.in. z grupy beta-blokerów, antagonistów aldosteronu czy inhibitorów konwertazy angiotensyny), bardzo duży wpływ na stan pacjenta ma jednak również ich codzienne postępowanie. Chorym zalecane są m.in. coroczne szczepienia przeciwko grypie, regularna, o odpowiedniej intensywności, aktywność fizyczna oraz zaprzestanie palenia tytoniu. Niektóre osoby, które borykają się z niewydolnością serca, miewają zalecane również i ograniczenie spożycia płynów.

Powyżej wspomniane zalecenie bywa dość zaskakujące, w praktyce jednak zmniejszenie podaży płynów miewa u chorych z niewydolnością serca bardzo duże znaczenie. W przebiegu schorzenia serce staje się niewydolne jako pompa, przez co nadmierne obciążenie organizmu płynami może dodatkowo nasilać ten problem. Dodać należy tutaj to, że niedostateczny dopływ krwi do nerek – wynikający z pogorszenia funkcjonowania serca jako pompy – może skutkować zmniejszonym wydalaniem płynów z organizmu.

Biorąc pod uwagę powyższe, ograniczenie podaży płynów u osób z niewydolnością serca jak najbardziej może czasami przynosić korzystne efekty. Lekarz może zalecić pacjentowi takie postępowanie m.in. wtedy, gdy często pojawiają się u niego obrzęki, nieuzasadniony przyrost masy ciała czy zwiększona częstość oddawania moczu. Ograniczenie spożycia płynów bywa rekomendowane również w tej sytuacji, gdy u chorego występuje hiponatremia (obniżone stężenie sodu we krwi).

Wtedy, gdy zalecone zostaje ograniczone spożycia płynów, pacjent powinien pamiętać o tym, że należy zwracać uwagę nie tylko na przyjmowane napoje, ale i na pewne pokarmy, które zawierają dużą ilość wody.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze