Wiadomości z kategorii: Choroba wieńcowa
Życie w mieście jako czynnik ryzyka wystąpienia problemów kardiologicznych
Miasto czy wieś? Jak wykazują badania, miejsce zamieszkania stanowi czynnik ryzyka w toku indukowania niektórych chorób, w tym zwapnienia tętnic wieńcowych. Ryzyko zapadnięcia na schorzenia układu krążenia są zdecydowanie większe u osób mieszkających na terenach miejskich, co wiązać się może z faktem występowania wielu czynników ryzyka, których brak na terenach wiejskich. Większe zanieczyszczenia powietrza, wyższy poziom hałasu czy wyższy poziom stresu podwyższają poziom ryzyka wystąpienia chorób serca aż o 80%.
Zawał serca u osób do 40. roku życia – przyczyny i leczenie
Zawał serca typowo spotykany jest u starszych osób, zdarza się jednak, że występuje on u bardzo młodych dorosłych, a w rzadkich przypadkach nawet i u dzieci. Chorobie w młodym wieku sprzyjać mogą szkodliwe nawyki, ale i pewne schorzenia. Jakie więc ostatecznie mogą być przyczyny zawału serca u osób przed 40. rokiem życia i jakie leczenie stosowane jest w przypadku chorych z tej grupy wiekowej?
Zawał – musi być nowocześnie nie tylko przez chwilę
Choć leczenie interwencyjne Ostrego Zespołu Wieńcowego w Polsce stoi na najwyższym światowym poziomie, eksperci dostrzegają istotne obszary wymagające poprawy w tej jednostce chorobowej. Jednym z nich jest stosowanie nowoczesnej terapii przeciwpłytkowej – od etapu podania terapii w karetce pogotowia ratunkowego do kontynuacji leczenia po wypisie pacjenta ze szpitala. O tym, dlaczego pomimo dostępności leków w Polsce nie są stosowane terapie z najwyższej klasy zaleceń naukowych, w marcu w Warszawie dyskutowali eksperci debaty odbywającej się w ramach Dorocznej Wiosennej Konferencji w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej i Kardiologii.
Poznaj czynnik, który zwiększa ryzyko zawału serca
Zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca. Rocznie dotyka aż 100 tysięcy osób. Czynniki wywołujące zawał serca mogą być bardzo różne. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że podwyższone ryzyko ostrego zespołu wieńcowego jest zapisane w genach. Aby sprawdzić, czy jest się narażonym na jego wystąpienie, warto wykonać badania w kierunku trombofilii wrodzonej.
- Reklama
Program KOS-zawał zapewnia kompleksową opiekę po zawale
W celu zapewnienia pacjentom po zawale serca ciągłości procesu diagnostyki i leczenia kardiologicznego w kolejnych 12 miesiącach od wypisu ze szpitala, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wraz z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia opracowało i wdrożyło program KOS-zawał. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym wprowadzono tak nowoczesną formę kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale serca.
Bergamota – natura kontra cholesterol
Obecnie w terapii hiperlipidemii przewodnią rolę ogrywają statyny. Skala problemu wysokiego stężenie cholesterolu poniekąd zmusza do poszukiwania alternatywnych metod leczenia. Polifenole bergamoty mogą okazać nową opcją w leczeniu hipercholesterolemii, szczególnie w grupie pacjentów z niskim ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz jako terapia wspomagająca u pacjentów stosujących statyny.
Genetycznie obciążeni bez dostępu do nowoczesnych terapii
Hipercholesterolemia rodzinna, czyli stan nieprawidłowo wysokiego stężenia cholesterolu we krwi, to choroba dziedziczona z pokolenia na pokolenie – rodzeństwo i dzieci chorego mają 50% ryzyko jej rozwinięcia. Szacuje się, że w Polsce na hipercholesterolemię rodzinną cierpi prawie 150 tys. osób, ale tylko niewielki odsetek jest świadomy swojej choroby. Pozostali często nie są właściwie leczeni, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Podwyższony poziom cholesterolu z czasem prowadzi do przedwczesnego rozwoju miażdżycy. Pacjenci oprócz problemu z diagnostyką nie mogą również liczyć na bezpłatny dostęp do wszystkich form terapii.
Obrazowanie hybrydowe w kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?
O szansach i wyzwaniach związanych z obrazowaniem molekularnym i hybrydowym w kardiologii dyskutowali eksperci w dniach 7-8 czerwca we Wrocławiu. Panel pt. „Obrazowanie hybrydowew kardiologii: modny gadżet czy obiecujące narzędzie?” odbył się w ramach I edycji Cardiology Innovations Days, inicjatywy nakierowanej na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających stan zdrowia i jakość życia pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Potas może zmniejszać ryzyko chorób serca
W sezonie jesiennym w Polsce myślimy głównie o suplementacji witaminy D, prawdopodobnie jednak powinniśmy rozważyć wzbogacenie naszej diety również i o potas – tak przynajmniej przekonują badania naukowców z Wielkiej Brytanii. Okazuje się bowiem, że potas, obecny w tak wielu różnych produktach, może zmniejszać ryzyko schorzeń kardiologicznych.
W jednym z dni tygodnia zawałów serca pojawia się... więcej
Zawał serca – choroba wyjątkowo groźna – wystąpić może dowolnego dnia i o dowolnej porze. Naukowcy ze Szwecji chcieli jednak sprawdzić, czy istnieje jakaś korelacja pomiędzy dniem tygodnia czy miesiącem roku, a ilością występujących przypadków zawału serca. Okazało się, że rzeczywiście – takowe zależności naprawdę istnieją. Kiedy występuje zwiększona ilość zawałów serca i czym taka sytuacja jest spowodowana?
- Reklama
Hipercholesterolemia Rodzinna – ukryte zagrożenie dla całych rodzin
24 września obchodzony jest Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej. Choroba charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem „złego” cholesterolu LDL, który nie jest uwarunkowany niewłaściwym stylem życia, lecz uszkodzeniem genu. Rezultat jest jednak ten sam: miażdżyca, zawał serca, udar mózgu . W najbliższą sobotę stowarzyszenie pacjentów przypomni, jak chronić siebie i swoich bliskich przed przykrymi konsekwencjami zbyt późnej diagnozy.
Trening fizyczny w regulacji przepływu wieńcowego
Trening fizyczny, uprawiany regularnie, prowadzi do określonych zmian w strukturze serca oraz naczyń wieńcowych. Wspomaga on mechanizmy regulacyjne związane z przepływem wieńcowym, jak również prowadzi do szeregu zmian, które w efekcie odbarczają mięsień sercowy.
Paradoks otyłości
Ostatnio naukowcy coraz bardziej interesują się wpływem masy ciała na długość życia populacji ogólnej i osób z problemami kardiologicznymi. Wynika to z kontrowersyjnych wyników badań obserwacyjnych, gdyż niektóre wskazują na zwiększone ryzyko zgonów z powodu otyłości lub na brak wpływu, inne z kolei sugerują na działanie protekcyjne, które zapewnia lepszą prognozę na przeżycie.
Leczenie nadciśnienia u osób starszych
Osoby w podeszłym wieku bardzo często borykają się z problemem nadciśnienia tętniczego. Problem ten bardzo często współistnieje z innymi chorobami takimi jak: niewydolność nerek czy cukrzyca.
Likopen - karotenoid zmniejszający ryzyko zawału mięśnia sercowego
Likopen jest związkiem należącym do rodziny karotenoidów - naturalnych przeciwutleniaczy. Nadaje warzywom i owocom czerwoną barwę. Wykazuje udowodnione działanie w zmniejszaniu ryzyka rozwoju nowotworów, chroni również przed chorobami serca.
Kwasy tłuszczowe w diecie
Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia i Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa, opublikowanym w 2002 roku, bezsporny pozostaje wpływ diety na rozwój chorób serca i układu krążenia.
Czy leki na refluks i chorobę wrzodową zwiększają ryzyko zawału?
Coraz więcej badań wskazuje na to, że leki zażywane długotrwale przez pacjentów z chorobą wrzodową (żołądka czy dwunastnicy), refluksem, zgagą oraz innymi dolegliwościami ze strony górnego odcinak przewodu pokarmowego mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka zawału.
Polacy-zawałowcy, czyli parę słów o prewencji zawałów serca w Polsce
Choroby serca uznawane są za jeden z głównych problemów zdrowotnych, dotykających mieszkańców Polski. W 2009 roku, prawie połowa zgonów odnotowanych w Polsce, nastąpiła na skutek wystąpienia chorób serca. Wg firmy konsultingowej KPGM, coroczna diagnostyka i terapia wynosi nawet 15,3 mld PLN, hospitalizacja 7,5 mld PLN, opieka ambulatoryjna blisko 3,7 mld PLN .
Anomalie tętnic wieńcowych
Do podstawowych anomalii tętnic wieńcowych zaliczamy ektopowe odejście lewej lub prawej tętnicy z przeciwległej zatoki wieńcowej, odejście lewej tętnicy wieńcowej od tętnicy płucnej oraz wrodzone wieńcowe przetoki tętniczo-żylne.
Miażdżyca - postępy w leczeniu cz. 2
Podwyższone wartości metaloproteinaz stwierdza się poprzez badanie surowicy krwi. Najnowszą „zdobyczą” farmakologii klinicznej w terapii miażdżycy są substancje lecznicze zwane inhibitorami metaloproteinaz.