Zaloguj
Reklama

Bergamota – natura kontra cholesterol

Śniadanie
Fot. panthermedia
Śniadanie
(5)

Obecnie w terapii hiperlipidemii przewodnią rolę ogrywają statyny. Skala problemu wysokiego stężenie cholesterolu poniekąd zmusza do poszukiwania alternatywnych metod leczenia. Polifenole bergamoty mogą okazać nową opcją w leczeniu hipercholesterolemii, szczególnie w grupie pacjentów z niskim ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz jako terapia wspomagająca u pacjentów stosujących statyny.

Reklama

Bergamota, czyli owoc cytrusowy, który rośnie na niewielkich drzewach o wysokości do 5 m, w smaku i wyglądzie przypomina limonkę. Największe hodowle znajdują się we Włoszech – stąd jej nazwa, która pochodzi od nazwy małego miasteczka Bergamo, w północnej Italii. Nie od dziś znane są różne właściwości zdrowotne tej rośliny. Wyciąg z bergamoty jest składnikiem olejków eterycznych, kosmetyków oraz produktów spożywczych – m.in. herbaty Earl Grey. Ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozkurczające, sedatywne. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego, jest wykorzystywana do leczenia trądziku pospolitego, a nawet depresji. Niedawne badania wskazały na pozytywny wpływ bergamoty na gospodarkę lipidową oraz śródbłonek naczyniowy.

Hipercholesterolemię (jeden z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego) ma co drugi Polak (prawie 18 milionów dorosłych mieszkańców naszego kraju). Te liczby ukazują skalę problemu hipercholesterolemii w Polsce. Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka miażdżycy, której lista powikłań jest bardzo długa – do najniebezpieczniejszych należy zawał serca i udar mózgu. Nie dziwi zatem fakt poszukiwania skutecznej farmakoterapii obniżającej poziom lipidów we krwi. Badanie przeprowadzone z udziałem 237 osób dowiodło, że BPF – kompozycja polifenoli z bergamoty (ang. Bergamot-derived Polyphenolic Fraction) skutecznie obniża stężenie cholesterolu LDL i jest to jedynie tak dobrze przebadany naturalny środek w walce z hiperlipidemią. Wyniki badań wskazują na podobną skuteczność BPF do małych dawek statyn – leków stosowanych w leczeniu hipercholesterolemii. To nie jedyne korzyści płynące z polifenoli bergamoty. Okazuje się, że BPF skutecznie obniża stężenie glukozy we krwii oraz poprawia funkcje seksualne u pacjentów z cukrzycą. Dodatkową ich zaletą jest dobry profil bezpieczeństwa, tolerancja oraz brak działań niepożądanych.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne podkreśla, że stosowanie bergamoty może być korzystne w kilku grupach pacjentów. Preparaty zawierające BDF mogą mieć zastosowanie w grupie osób z podwyższonym poziomem LDL, ale niskim lub umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Kolejną grupą, w której BPF może mieć zastosowanie to pacjenci, u których terapia statynami jest przeciwwskazana. Ponadto istnieją pacjenci, którzy ewidentnie odmawiają leczenia statynami – zatem BPF może być dla nich skuteczną alternatywą.

Wyniki badań nad polifenoli są bardzo obiecujące. Preparaty zawierające BPF mogą okazać się alternatywą dla standardowych farmakoterapii hipercholesterolemii. Szczególnie ważnym aspektem jest bezpieczeństwo i dobra tolerancja wykazana w przeprowadzonych badaniach.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze