Zaloguj
Reklama

Poznaj czynnik, który zwiększa ryzyko zawału serca

Autorzy: testDNA
Ból w okolicy serca u mężczyzny
Fot. Shutterstock
Ból w okolicy serca u mężczyzny
(0)

Zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca.  Rocznie dotyka aż 100 tysięcy osób. Czynniki wywołujące zawał serca mogą być bardzo różne. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że podwyższone ryzyko ostrego zespołu wieńcowego jest zapisane w genach. Aby sprawdzić, czy jest się narażonym na jego wystąpienie, warto wykonać badania w kierunku trombofilii wrodzonej.

Reklama

Trombofilia wrodzona występuje u 5-10% populacji. Nie daje widocznych objawów, jednak odpowiada za zwiększoną krzepliwość krwi, co bezpośrednio przyczynia się do wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. zawału serca.

Trombofilia wrodzona – bezpośrednia przyczyna zawału serca

Trombofilia wrodzona wiąże się z większą podatnością organizmu na zakrzepy w żyłach i tętnicach. Tymczasem to właśnie zakrzepy w tętnicy wieńcowej są jedną z najczęstszych przyczyn zawału serca. Wrodzona nadkrzepliwość krwi wynika w tym przypadku z obecności pewnych zmian w genach, a dokładnie z mutacji czynnika V Leiden i genu protrombiny. Ich występowanie zwiększa nie tylko ryzyko zawału serca, ale też udaru mózgu, zakrzepicy żylnej/tętniczej oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych schorzeń rośnie jeszcze bardziej, jeśli pojawi się dodatkowy czynnik, np.: ciąża, nadciśnienie, długie unieruchomienie albo antykoncepcja hormonalna.

Jak wykryć trombofilię wrodzoną?

Trombofilia wrodzona nie daje żadnych widocznych objawów. O tym, że się na nią cierpi, możemy przekonać się jedynie poprzez wykonanie badań genetycznych. Obecność trombofilii wrodzonej może sugerować również przebyty w przeszłości zawał, udar lub epizod zakrzepowy.  

Badanie genetyczne w kierunku trombofili wrodzonej pozwoli wykryć nieprawidłowości, jednak samo w sobie nie uchroni przed zawałem czy udarem. Wynik testu genetycznego daje jednak wiedzę, dzięki której możemy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne – np. zmienić dietę na zdrowszą czy zwiększyć aktywność fizyczną.

Wskazaniem do badania genetycznego na trombofilię wrodzoną jest przede wszystkim występowanie objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wykonanie testu DNA powinny rozważyć też osoby, które mają krewnych po zawale, udarze mózgu, zakrzepicy, miażdżycy czy chorobie zakrzepowo-zatorowej.

Gen MTHFR a zawał serca

Za zawał serca odpowiadać może też gen MTHFR. Jego dwa warianty: C677T i A1298C sprawiają, że w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu homocysteiny. Nadmiar tej substancji sprzyja z kolei miażdżycy, zawałom serca, udarom mózgu oraz innym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze