Zaloguj
Reklama

Poznaj czynnik, który zwiększa ryzyko zawału serca

Autorzy: testDNA
Poznaj czynnik, który zwiększa ryzyko zawału serca
Fot. Shutterstock
(0)

Zawał serca jest konsekwencją postępującej choroby niedokrwiennej serca.  Rocznie dotyka aż 100 tysięcy osób. Czynniki wywołujące zawał serca mogą być bardzo różne. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że podwyższone ryzyko ostrego zespołu wieńcowego jest zapisane w genach. Aby sprawdzić, czy jest się narażonym na jego wystąpienie, warto wykonać badania w kierunku trombofilii wrodzonej.

Reklama

Trombofilia wrodzona występuje u 5-10% populacji. Nie daje widocznych objawów, jednak odpowiada za zwiększoną krzepliwość krwi, co bezpośrednio przyczynia się do wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. zawału serca.

Trombofilia wrodzona – bezpośrednia przyczyna zawału serca

Trombofilia wrodzona wiąże się z większą podatnością organizmu na zakrzepy w żyłach i tętnicach. Tymczasem to właśnie zakrzepy w tętnicy wieńcowej są jedną z najczęstszych przyczyn zawału serca. Wrodzona nadkrzepliwość krwi wynika w tym przypadku z obecności pewnych zmian w genach, a dokładnie z mutacji czynnika V Leiden i genu protrombiny. Ich występowanie zwiększa nie tylko ryzyko zawału serca, ale też udaru mózgu, zakrzepicy żylnej/tętniczej oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych schorzeń rośnie jeszcze bardziej, jeśli pojawi się dodatkowy czynnik, np.: ciąża, nadciśnienie, długie unieruchomienie albo antykoncepcja hormonalna.

Jak wykryć trombofilię wrodzoną?

Trombofilia wrodzona nie daje żadnych widocznych objawów. O tym, że się na nią cierpi, możemy przekonać się jedynie poprzez wykonanie badań genetycznych. Obecność trombofilii wrodzonej może sugerować również przebyty w przeszłości zawał, udar lub epizod zakrzepowy.  

Badanie genetyczne w kierunku trombofili wrodzonej pozwoli wykryć nieprawidłowości, jednak samo w sobie nie uchroni przed zawałem czy udarem. Wynik testu genetycznego daje jednak wiedzę, dzięki której możemy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne – np. zmienić dietę na zdrowszą czy zwiększyć aktywność fizyczną.

Wskazaniem do badania genetycznego na trombofilię wrodzoną jest przede wszystkim występowanie objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wykonanie testu DNA powinny rozważyć też osoby, które mają krewnych po zawale, udarze mózgu, zakrzepicy, miażdżycy czy chorobie zakrzepowo-zatorowej.

Gen MTHFR a zawał serca

Za zawał serca odpowiadać może też gen MTHFR. Jego dwa warianty: C677T i A1298C sprawiają, że w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu homocysteiny. Nadmiar tej substancji sprzyja z kolei miażdżycy, zawałom serca, udarom mózgu oraz innym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze