Zaloguj
Reklama

Zawał serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr farm. Michał Mańka
Badanie EKG
Fot. medforum
Badanie EKG
(3)
Reklama

Zawał oznacza martwicę narządu lub tkanki wywołaną niedokrwieniem. W zależności od miejsca niedokrwienia, wyróżnia się zawał tkanki mózgowej (udar niedokrwienny mózgu), płuca lub serca.

O zawale serca mówimy wtedy, gdy niedokrwienie w tym narządzie trwa co najmniej 20 minut. Po tym czasie dochodzi do śmierci niektórych komórek mięśnia sercowego. Z kolei po 3-6 godzinach od wystąpienia zawału z jednoczesnym brakiem interwencji medycznej, „umierają” wszystkie miocyty serca. Zjawisko to można bezpośrednio zaobserwować podczas badania histologicznego.

Podstawowym objawem zawału serca jest ból, analogiczny do tego, jaki towarzyszy stabilnej chorobie wieńcowej, z tym zastrzeżeniem, że w pierwszym przypadku, ból nie ustępuje w ciągu 5 minut od zaniku działania wywołujących go czynników, czy po podaniu jednej dawki (0,4 mg nitrogliceryny) podjęzykowo.

Objawy i przebieg zawału serca

Zawał serca a blaszka miażdżycowa

Niedokrwienie komórek mięśnia sercowego, o którym wspomniano wyżej, powstaje wskutek pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym (doprowadzającym krew do serca). Blaszka ta z kolei powstaje wskutek odkładania się w naczyniu wieńcowym substancji tłuszczowych (przede wszystkim cholesterolu), które z czasem włóknieją, następnie wapnieją, by w ostatecznej fazie doprowadzić do pęknięcia blaszki miażdżycowej. Wówczas dochodzi do natychmiastowego wytworzenia się skrzepliny (płytki krwi + włóknik), która szczelnie zamyka naczynie wieńcowe i całkowicie blokuje przepływ krwi do serca. Skutkiem tego procesu jest niedokrwienie mięśnia sercowego, a w efekcie – jego zawał.

Wczesne objawy zawału serca

W razie braku interwencji doraźnej, a następnie profesjonalnej – medycznej, ból (jako najczęściej występujący objaw w tzw. świeżym zawale) trwa zazwyczaj 20 minut lub dłużej. Po około 3-6 godzinach nie da się już odratować obumarłych wskutek niedokrwienia komórek mięśnia sercowego. Ból zgłaszany przez chorego nie ma charakteru punktowego, ale najczęściej jest to tzw. ból rozlany. Oznacza to, że umiejscawia się on nie tylko w okolicy mostka, ale również w barkach, ramionach, łopatkach, plecach, czasem również w nadbrzuszu. Do objawów bólowych, dołącza się również uczucie pieczenia i ucisku za mostkiem. Natomiast u osób z tzw. świeżym zawałem w starszym wieku, ból ani pieczenie lub ucisk za mostkiem nie musi się pojawić, natomiast charakterystyczne jest wówczas uczucie duszności, osłabienia, a także utrata przytomności.

Poniżej przedstawiono inne, mniej swoiste objawy wczesnego zawału serca:

 • ból w żuchwie,
 • ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami,
 • duszność wraz z kaszlem (w tym z odksztuszaniem pienistej wydzieliny),
 • obfite zimne poty,
 • zawroty głowy,
 • objawy lękowe (np. lęk przed antycypowaną śmiercią).
Piśmiennictwo

Bibliografia:

 1. Thygesen K., Alpert J.S., White H.D.; Joint ESC/ACCF/AHA/WHF Task Force for  the Redefinition of Myocardial Infarction: Universal definition of  myocardial infarction. Circulation, 2007; 116.
 2. The  Joint European Society of Cardiology/American College of Cardiology Committee. Myocardial infarction redefined. Eur. Heart J., 2000; 21.
 3. Thygesen K., Alpert J.S., Jaffe A.S i wsp.; Joint ESC/ACCF/AHA/WHF Task Force for the Universal Definition of Myocardial Infarction: Third universal definition of myocardial infarction. Eur. Heart J., 2012.
 4. Budaj A., Bednarz B.: „Zawał serca z uniesieniem odcinka ST”. Kardiologia pod red. A. Szczeklika i M. Tendery. Medycyna Praktyczna. Kraków 2010; tom I.
 5. Materiały własne.

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze