Zaloguj
Reklama

W jednym z dni tygodnia zawałów serca pojawia się... więcej

Zasłabnięcie
Fot. shutterstock
Zasłabnięcie
(0)

Zawał serca – choroba wyjątkowo groźna – wystąpić może dowolnego dnia i o dowolnej porze. Naukowcy ze Szwecji chcieli jednak sprawdzić, czy istnieje jakaś korelacja pomiędzy dniem tygodnia czy miesiącem roku, a ilością występujących przypadków zawału serca. Okazało się, że rzeczywiście – takowe zależności naprawdę istnieją. Kiedy występuje zwiększona ilość zawałów serca i czym taka sytuacja jest spowodowana?

Reklama

To, że przeziębienia występują częściej w okresie jesienno-zimowym, jest zależnością powszechnie znaną. Okazuje się, że w przypadku innych schorzeń również można znaleźć korelację pomiędzy specyficznymi okresami roku a częstością ich występowania. Tak może być chociażby w przypadku zawału serca, o czym przekonuje praca szwedzkich uczonych, opublikowana w American Heart Journal.

Zawał serca występuje częściej w określonych dniach tygodnia i miesiącach roku

Uczeni z dwóch szwedzkich uniwersytetów postanowili sprawdzić, czy zawał serca pojawia się częściej w jakichś specyficznych terminach. Do swoich analiz wykorzystali oni dane dotyczące przypadków zawału serca u szwedów, pochodzące z lat 2006-2013. Łącznie naukowcy dysponowali danymi dotyczącymi ponad 150 tysięcy pacjentów.

Po przeprowadzeniu niezbędnych analiz okazało się, że rzeczywiście – zawał serca występuje zdecydowanie częściej w jednym dniu tygodnia. Tymże dniem był... poniedziałek. Dzień ten stanowi zmorę wielu ludzi – w końcu typowo jest on czasem, w którym istnieje konieczność rozpoczęcia kolejnego tygodnia pracy po weekendzie. Specjaliści zauważyli również, że istnieje czas, kiedy zawałów serca występuje mniej – tak działo się w przypadku sobót i niedziel, a także podczas jednego z miesięcy roku – był nim lipiec.

Analizując uzyskane wyniki, naukowcy wysunęli teorię, że zwiększona ilość zawałów serca w poniedziałki i spadek ilości tego schorzenia w weekendy mogą być bezpośrednio powiązane z odczuwanym przez ludzi stresem. W końcu początek tygodnia pracy może prowadzić do stresu, weekendy stanowią z kolei zazwyczaj czas, w którym się relaksujemy. Specjaliści zwrócili jednak również uwagę na to, że taka korelacja pomiędzy okresem roku a ilością zawałów serca może być powiązana także z panującymi w danym czasie temperaturą czy stopniem zanieczyszczenia powietrza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze