Zaloguj
Reklama

Polacy-zawałowcy, czyli parę słów o prewencji zawałów serca w Polsce

Autorzy: Edyta Bańcyr
Atak serca
Fot. Pantherstock
Atak serca
(1)

Choroby serca uznawane są za jeden z głównych problemów zdrowotnych, dotykających mieszkańców Polski. W 2009 roku, prawie połowa zgonów odnotowanych w Polsce, nastąpiła na skutek wystąpienia chorób serca. Wg firmy konsultingowej KPGM, coroczna diagnostyka i terapia wynosi nawet 15,3 mld PLN, hospitalizacja 7,5 mld PLN, opieka ambulatoryjna blisko 3,7 mld PLN .

Reklama

Jak wskazują doniesienia KPGM w obecnym tempie starzenia populacji Polski, liczba zgonów spowodowanych problemami z sercem, w najbliższych latach może przekroczyć 200 tys! Problematyka chorób naczyń dotyka wielu Europejczyków <75 r.ż., w związku z czym uznawana jest za najczęstszą przyczynę zgonów w Europie. Wśród danych publikowanych w raportach, znajdujących się na wielu portalach internetowych czy na stronach Ministerstwa Zdrowia, ciężko było odnaleźć dokładne i precyzyjne informacje dotyczące powszechności chorób serca wśród Polaków.

Jak do tej pory najlepszym narzędziem do systematyzowania liczby zawałów w Polsce był Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych (OZW) PL-ACS, jednak obejmował tylko duże ośrodki kardiologiczne w kraju, pomijając większość szpitali i mniejszych placówek, co pociągało za sobą niedokładność raportów.

Dzięki porozumieniu nawiązanemu między NIZP-PZH a kardiologami, podjęto próbę opracowania rzeczywistego raportu, odzwierciedlającego sytuację w kraju [źródło].

Przedstawione w Raporcie wyniki wskazują, że w naszym kraju w 2011 r. zmarło z powodu ZS 16.214 osób (odsetek mężczyzn – 61,5%), w tym ponad 6 tys. poza szpitalem. Ogólne wyniki, wskazują na potrzebę ciągłego monitorowania stanu rozprzestrzeniania się chorób serca w Polsce, oraz stworzenia dokładnej bazy informacyjnej, bazującej na danych otrzymywanych ze wszystkich szpitali i ośrodków kardiologicznych działających w kraju.

Piśmiennictwo
Reklama
(1)
Komentarze