Zaloguj
Reklama

Zawał serca u osób do 40. roku życia – przyczyny i leczenie

Młody mężczyzna odczuwający ból w klatce piersiowej
Fot. Shutterstock
Młody mężczyzna odczuwający ból w klatce piersiowej
(0)

Zawał serca typowo spotykany jest u starszych osób, zdarza się jednak, że występuje on u bardzo młodych dorosłych, a w rzadkich przypadkach nawet i u dzieci. Chorobie w młodym wieku sprzyjać mogą szkodliwe nawyki, ale i pewne schorzenia. Jakie więc ostatecznie mogą być przyczyny zawału serca u osób przed 40. rokiem życia i jakie leczenie stosowane jest w przypadku chorych z tej grupy wiekowej?

Reklama

Nieustannie zawał serca stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów Polaków. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, w związku z czym najczęściej spotykany on jest u pacjentów będących w podeszłym wieku. Zawał wystąpić jednak może tak naprawdę u każdego – spotykany on bywa u młodych dorosłych, jak i nawet u dzieci.

Podstawowym problemem, który sprzyja zawałowi serca przed 40. rokiem życia, jest miażdżyca. Istotną nieprawidłowością, która zwiększa ryzyko zawału w młodym wieku, jest również palenie papierosów – obarczone zwiększonym ryzykiem choroby są zarówno aktywni palacze, jak i te osoby, które w przeszłości paliły papierosy.

Zawał serca przed 40. rokiem życia związany może być również z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz hiperlipidemią. Sprzyjać jego wystąpieniu mogą rozmaite problemy, które związane są z nadmierną krzepliwością krwi – takowe zjawisko spotykane bywa m.in. w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego czy trombofilii, oprócz tego może ono być skorelowane również ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.

Leczenie zawału serca przed 40. rokiem życia przebiega zasadniczo tak samo jak leczenie tej choroby u starszych chorych. Wykorzystywane jest leczenie farmakologiczne, bazujące na podawaniu pacjentowi m.in. leków przeciwzakrzepowych (takich jak np. aspiryna czy klopidogrel) oraz leków zmniejszających stężenie cholesterolu (którymi są statyny). Oprócz farmakoterapii zastosowanie znajduje również i leczenie zabiegowe, np. angioplastyka tętnic wieńcowych oraz pomostowanie aortalno-wieńcowe.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze