Zaloguj
Reklama

Szmer serca u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Zofia Zięba
Wizyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wizyta u pediatry
(4)
Reklama

Nad sercem można wysłuchać tony i zjawiska akustyczne zwane szmerami. Szmery mogą być skurczowe, rozkurczowe, mieszane oraz organiczne, niewinne i czynnościowe. Organiczne świadczą o zaburzeniach anatomicznych serca i dużych naczyń, czynnościowe spowodowane są nieprawidłowym przepływem krwi wynikającym z innej patologii serca lub z chorób ogólnoustrojowych, a niewinne wysłuchuje się w zdrowym sercu. Większość szmerów u dzieci to szmery niewinne.

Objawy i przebieg szmeru serca u dziecka

U ponad 80% dzieci w czasie ich rozwoju, najczęściej około 3-4 rż. i w okresie pokwitania, występuje okresowo pojawiający się szmer niewinny. Szmery niewinne stwierdza się u dzieci ze zdrowym sercem, bez obecności niepokojących objawów. Pojawiają się one lub nasilają w stanach  zwiększonego rzutu serca, najczęściej w czasie gorączki. W 6 stopniowej skali Levine’a głośność szmeru nie przekracza 3 i zależy od pozycji ciała.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć szmer serca u dziecka

Każdy szmer nad sercem wymaga uwagi, ale niepokój budzą szmery u dziecka:

  • rozwijającego się nieprawidłowo, z zaburzeniami łaknienia,
  • niespokojnego, bladego lub z sinicą, dusznością, kaszlem, obrzękami, złą tolerancją wysiłku,
  • z częstymi infekcjami układu oddechowego,
  • z nieprawidłowym ciśnieniem krwi, tonami serca, tętnem,  głośnym szmerem,
  • patologicznym zapisem EKG, nieprawidłowym kształtem, wielkością serca i  rysunkiem naczyniowym płuc w obrazie radiologicznym,
  • ze zniekształceniem klatki piersiowej, widocznym tętnieniem i/lub wyczuwalnym drżeniem okolicy przedsercowej, tętnieniem żył szyjnych.

Objawy te mogą świadczyć o tym, że szmer jest patologiczny i dziecko wymaga diagnostyki kardiologicznej.

Leczenie szmeru serca u dziecka

Szmery niewinne są zjawiskiem fizjologicznym, czynnościowe ustępują z chwilą wyleczenia choroby wywołującej. Choroby serca po postawieniu rozpoznania wymagają leczenia specjalistycznego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1) Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, PZWL, Warszawa, 2013
    2) Park M.K., Kardiologia dziecięca, Elsevier, Wrocław, 2011

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze