Zaloguj
Reklama

Jak rośnie serce dziecka?

Autorzy: Krystyna Litwin
Wczesna ciąża
Fot. Pantherstock
Wczesna ciąża
(0)

Embriogeneza serca jest niezwykle skomplikowana jednak jej znajomość pozwala zrozumieć mechanizmy powstawania wielu wad wrodzonych.

Reklama

Rozwój serca oraz naczyń krwionośnych zarodka zaczyna się już około trzeciego tygodnia jego życia. Bardzo ważna jest dieta ciężarnej matki zawierająca odpowiednie ilości kwasu foliowego, ponieważ jego nieodpowiednia podaż prowadzi do najcięższych wad.

Na początku drugiego miesiąca życia płodowego w sercu tworzą się przegrody. A już w ósmym tygodniu jest całkowicie uformowane i kurczy się z częstotliwością 40-80 razy w ciągu minuty. W czwartym miesiącu rozwoju, kiedy już okres zarodkowy jest zakończony, serce płodu jest w stanie przepompować 30 litrów krwi, bijąc dwa razy szybciej niż serce matki. Szósty miesiąc jest etapem, w który dziecko zaczyna reagować emocjonalnie, co można stwierdzić po przyspieszonej akcji serca w reakcji na bodźce.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Niszczota S., Koleśnik C. i A.. "Rozwój i morfologia kliniczna prawidłowego serca płodu i dziecka. Sekwencyjna analiza segmentalna serca z wadą wrodzoną." Pediatria Polska 87.1 (2012): 78-90.
    Kobylińska J., et al. "Morfologiczne i molekularne podstawy rozwoju serca." Postepy Hig Med Dosw (online) 67 (2013): 950-957.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze