Omdlenie powysiłkowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Omdlenie to chwilowa utrata przytomności i napięcia mięśniowego wynikająca ze zmniejszonego przepływu krwi przez mózg. Ocenia się, że około 15% dzieci i młodzieży doświadcza co najmniej jednego epizodu omdlenia w wieku 8-18 lat.
Omdlenia u młodych sportowców w czasie ćwiczeń lub tuż po nich, tzw. omdlenia wazowagalne, wynikają z odpłynięcia krwi do poszerzonych naczyń kończyn dolnych, obniżenia oporu naczyniowego i spadku ciśnienia krwi.
Objawy i przebieg omdlenia powysiłkowego
Omdlenie zwykle poprzedzone jest zwiastunami:
- zawroty głowy,
- mroczki przed oczami,
- zaburzenia widzenia,
- nudności i wymioty,
- pocenie się,
- uczucie duszności,
- mrowienie i drętwienie kończyn.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć omdlenie powysiłkowe
Po omdleniu dziecko powinno być zbadane przez lekarza. Należy:
- zmierzyć ciśnienie krwi,
- określić czynność serca,
- wykonać EKG,
- wykonać morfologię,
- oznaczyć poziom cukru w surowicy krwi.
Wskazana również konsultacja kardiologa, gdyż omdlenie związane z wysiłkiem może być oznaką poważnych problemów kardiologicznych i wynikać z zaburzeń rytmu serca lub wady układu krążenia.
Leczenie omdlenia powysiłkowego
Większość omdleń u dzieci i młodzieży ma łagodny charakter. Przed planowanym wysiłkiem należy spożyć posiłek, dbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, soli, szczególnie w czasie upałów i ćwiczeń na dworze lub w dusznych, źle wentylowanych salach. Po zakończonym biegu należy jeszcze przez kilka minut „truchtać”. Do dużego wysiłku należy przygotowywać się poprzez systematyczne ćwiczenia.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Dobrzańska A., Ryżko J., Pediatria, Elsevier, Wrocław, 2013
Krawczyński M., Norma kliniczna w pediatrii, PZWL, Warszawa, 2005
Park M.K., Kardiologia dziecięca, Elsevier, Wrocław, 2011
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.