Zaloguj
Reklama

Pomiar ciśnienia tętniczego u dzieci

Ciśnieniomierz
Fot. Pantherstock
Ciśnieniomierz
(5)
Ciśnienie tętnicze u dzieci
Reklama

Pomiary ciśnienia tętniczego u dzieci są bardzo ważne, gdyż nadciśnienie może być objawem wielu chorób (np. nerek) i wiąże się z wieloma powikłaniami.

Ciśnienie tętnicze u dzieci - Objawy i przebieg

Zasady pomiaru ciśnienia tętniczego

Ciśnienie powinno być badane w gabinetach lekarskich i w miarę możliwości w domu (szczególnie gdy dziecko ma rozpoznane nadciśnienie tętnicze). Ciśnienie tętnicze zmienia się w zależności od emocji, aktywności fizycznej.

Prawidłowe wartości ciśnienia zmieniają się w zależności od wieku dziecka, jego wzrostu, płci,masy ciała, dlatego fakt ze dziecko ma ciśnienie <140/90 mmHg (co jest granicznym ciśnieniem u dorosłych to nie znaczy ze ma prawidłowe- u dzieci wartości prawidłowe są niższe niż u dorosłych,a określane są w siatkach centylowych).

Pomiary należy wykonywać, gdy dziecko jest spokojne, najlepiej po wypoczynku (ok. 5 min).Pomiar należy powtórzyć i zapisać wartość średnią. Jeśli starsze dziecko jest przestraszone trzeba wytłumaczyć mu, że jest to bezbolesne badanie można powiedzieć, że„zakłada się taką bransoletkę na ramię” . Najlepiej  najpierw zmierzyć sobie ciśnienie by dziecko zrozumiało istotę badania.

W ramach nagrody można dać dziecku naklejkę lub cukierka. Gdy dziecko płacze jest rozdrażnione wyniki takie nie są miarodajne, nie należy ich brać pod uwagę. Mankiet powinien być dostosowany do wieku i wzrostu dziecka. Gdy mankiet jest za wąski wynik może być zawyżony, gdy za szeroki zaniżony. Wykonywanie pomiaru u niemowląt powinno być przeprowadzane w czasie snu, gdyż podczas jedzenia, trzymania dziecka na rękach wyniki są wyższe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Regularne wizyty u pediatry powinny być rutynowe u każdego dziecka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
    ABC zabiegów w pediatrii, Medycyna Praktyczna

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze