Choroby serca wymagające profilaktyki bakteryjnego zapalenia wsierdzia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Bakteryjne zapalenie wsierdzia jest zakażeniem obejmującym zastawki serca, wsierdzie komór i przedsionków, duże naczynia krwionośne, a także sztuczny materiał, którego użyto do zabiegów naprawczych. Najczęściej jest powikłaniem wrodzonej wady serca lub choroby reumatycznej, może występować po zabiegach kardiochirurgicznych, dializach, u pacjentów z cewnikami naczyniowymi, a także u zdrowych dzieci.
Objawy i przebieg chorób serca
Do objawów należy:
- gorączka,
- zmiany na skórze, śluzówkach i spojówkach,
- powiększenie śledziony,
- zaburzenia neurologiczne,
- niewydolność nerek.
W badaniach stwierdza się wysokie wskaźniki stanu zapalnego, niedokrwistość, obecność bakterii w posiewach krwi i bardzo charakterystyczne wegetacje na zastawkach widoczne w echokardiografii. Bakteryjne zapalenie wsierdzia jest chorobą obarczoną dużym ryzykiem powikłań i śmiertelnością.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć choroby serca
Dziecko z wadą serca i gorączką powinno być zawsze ocenione przez lekarza, w razie potrzeby również przez kardiologa. Przed zabiegami stomatologicznymi należy ustalić potrzebę zastosowania profilaktyki antybiotykowej. U dzieci z grupy ryzyka niezbędna jest systematyczna opieka dentystyczna, staranna higiena jamy ustnej, leczenie zębów i dziąseł, aby zmniejszyć ryzyko bakteriemii, do której może dojść w czasie codziennej pielęgnacji jamy ustnej.
Leczenie chorób serca
Dziecko z siniczą wadą serca, pacjenci po zabiegach naprawczych z użyciem sztucznych materiałów, po przebytym już zapaleniu wsierdzia należą do osób wysokiego ryzyka rozwoju bakteryjnego zapalenia wsierdzia i wymagają zastosowania profilaktyki antybiotykowej w sytuacji przeprowadzania niektórych zabiegów stomatologicznych.
Pacjenci z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby powinni być hospitalizowani i poddani antybiotykoterapii, a w szczególnych sytuacjach leczeniu kardiochirurgicznemu.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, PZWL, Warszawa, 2013
Park M.K., Kardiologia dziecięca, Elsevier, Wrocław, 2011
Kategorie ICD:
- Choroby układu krążenia
- Niektóre choroby zakaźne i pasożytnicze
- Ostre zapalenie wsierdzia, nie określone
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.