Zaloguj
Reklama

Choroby serca wymagające profilaktyki bakteryjnego zapalenia wsierdzia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: dr Zofia Zięba
Serce
Fot. medforum
Serce
(5)
Reklama

Bakteryjne zapalenie wsierdzia jest zakażeniem obejmującym zastawki serca, wsierdzie komór i przedsionków, duże naczynia krwionośne, a także sztuczny  materiał, którego użyto do zabiegów naprawczych. Najczęściej jest powikłaniem wrodzonej wady serca lub choroby reumatycznej, może występować po zabiegach kardiochirurgicznych, dializach, u pacjentów z cewnikami naczyniowymi, a także u zdrowych dzieci.

Objawy i przebieg chorób serca

Do objawów należy:

  • gorączka,
  • zmiany na skórze, śluzówkach i spojówkach,
  • powiększenie śledziony,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • niewydolność nerek.

W badaniach stwierdza się wysokie wskaźniki stanu zapalnego, niedokrwistość, obecność bakterii w posiewach krwi i bardzo charakterystyczne  wegetacje na zastawkach widoczne w echokardiografii. Bakteryjne zapalenie wsierdzia jest chorobą obarczoną dużym ryzykiem powikłań i śmiertelnością.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć choroby serca

Dziecko z wadą serca i gorączką powinno być zawsze ocenione przez lekarza, w razie potrzeby również przez kardiologa. Przed zabiegami stomatologicznymi należy ustalić potrzebę zastosowania profilaktyki antybiotykowej. U dzieci z grupy ryzyka niezbędna jest systematyczna opieka dentystyczna, staranna higiena jamy ustnej, leczenie zębów i dziąseł, aby zmniejszyć ryzyko bakteriemii, do której może dojść w czasie codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Leczenie chorób serca

Dziecko z siniczą wadą serca, pacjenci po zabiegach naprawczych z użyciem sztucznych materiałów, po przebytym już zapaleniu wsierdzia należą do osób wysokiego ryzyka rozwoju bakteryjnego zapalenia wsierdzia i wymagają zastosowania profilaktyki antybiotykowej w sytuacji przeprowadzania niektórych zabiegów stomatologicznych.

Pacjenci z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby powinni być hospitalizowani i poddani antybiotykoterapii, a w szczególnych sytuacjach leczeniu kardiochirurgicznemu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kawalec W., Grenda R., Ziółkowska H., Pediatria, PZWL, Warszawa, 2013
    Park M.K., Kardiologia dziecięca, Elsevier, Wrocław, 2011

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze