Całodobowe ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi u dzieci

Zgodnie z zaleceniami ekspertów pomiaru ciśnienia tętniczego u dzieci powyżej 3 rż należy dokonywać podczas każdej profilaktycznej wizyty u lekarza. U dzieci młodszych wtedy, gdy choroba lub przyjmowane leki zwiększają ryzyko nadciśnienia.
Monitorowanie ciśnienia krwi u dzieci - Objawy i przebieg
Wskazania
W związku z narastaniem problemu otyłości i nadwagi, również wśród dzieci, zwiększa się ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ciśnienie krwi nie jest wartością stałą, a pomiar w placówkach służby zdrowia może wykazywać zawyżone wartości. Metoda całodobowego ambulatoryjnego monitorowania ciśnienia pozwala wykluczyć pacjentów z „nadciśnieniem białego fartucha”.
Sposób wykonania
W metodzie całodobowego monitorowania ciśnienia krwi dziecko ma założony na ramię mankiet połączony z urządzeniem rejestrującym. Pomiary dokonywane są automatycznie, w czasie snu co 30-60 minut, w czuwaniu co 20 minut, w naturalnym środowisku dziecka.
Analiza
Wynik badania przedstawia wartości ciśnienia równe lub przekraczające 95 centyl na siatkach centylowych odpowiednich dla wieku i płci dziecka, co upoważnia do rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Dzieci te powinny być objęte opieką pediatry w celu ustalenia przyczyny nadciśnienia. Nadciśnienie wynikające z nadwagi wymaga przede wszystkim zmiany stylu życia i redukcji masy ciała. W niektórych przypadkach potrzebne są konsultacje specjalistyczne i leczenie farmakologiczne.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- [1]Medycyna Praktyczna Pediatria, 4(94), lipiec-sierpień 2014
[2]Park M.K., Kardiologia dziecięca, Elsevier, Wrocław, 2011
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.