Zaloguj
Reklama

Całodobowe ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi u dzieci

Autorzy: dr Zofia Zięba
Ciśnieniomierz
Fot. Pantherstock
Ciśnieniomierz
(5)
Monitorowanie ciśnienia krwi u dzieci
Reklama

Zgodnie z zaleceniami ekspertów pomiaru ciśnienia tętniczego u dzieci powyżej 3 rż należy dokonywać podczas każdej profilaktycznej wizyty u lekarza. U dzieci młodszych wtedy, gdy  choroba lub przyjmowane leki zwiększają ryzyko nadciśnienia.

Monitorowanie ciśnienia krwi u dzieci - Objawy i przebieg

Wskazania

W związku z narastaniem problemu otyłości i nadwagi, również wśród dzieci, zwiększa się ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ciśnienie krwi nie jest wartością stałą, a pomiar w placówkach służby zdrowia może wykazywać zawyżone wartości. Metoda całodobowego ambulatoryjnego monitorowania ciśnienia pozwala wykluczyć pacjentów z „nadciśnieniem białego fartucha”.

Sposób wykonania

W metodzie całodobowego monitorowania ciśnienia krwi dziecko ma założony na ramię mankiet połączony z urządzeniem rejestrującym. Pomiary dokonywane są automatycznie, w czasie snu co 30-60 minut, w czuwaniu co 20 minut, w naturalnym środowisku dziecka.

Analiza

Wynik badania przedstawia wartości ciśnienia równe lub przekraczające 95 centyl na siatkach centylowych odpowiednich dla wieku i płci dziecka, co upoważnia do rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Dzieci te powinny być objęte opieką pediatry w celu ustalenia przyczyny nadciśnienia.  Nadciśnienie wynikające z nadwagi wymaga przede wszystkim zmiany stylu życia i redukcji masy ciała. W niektórych przypadkach potrzebne są konsultacje specjalistyczne i leczenie farmakologiczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1]Medycyna Praktyczna Pediatria, 4(94), lipiec-sierpień 2014
    [2]Park M.K., Kardiologia dziecięca, Elsevier, Wrocław, 2011

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze