Choroba wieńcowa
Miażdżyca - postępy w leczeniu cz. 1
Powstawanie miażdżycy naczyń wiąże się z produkcją, stabilizacją i oderwaniem się blaszki miażdżycowej. Ta ostatnia składa się z lipidowego rdzenia, włóknistej otoczki i wielu komórek zapalnych (m.in. makrofagów). Otoczka włóknista natomiast zbudowana jest z dwóch białek – kolagenu, elastyny oraz dużej grupy enzymów proteolitycznych (tj. degradujących białka) - metaloproteinaz.
Miażdżyca - postępy w leczeniu cz. 2
Podwyższone wartości metaloproteinaz stwierdza się poprzez badanie surowicy krwi. Najnowszą „zdobyczą” farmakologii klinicznej w terapii miażdżycy są substancje lecznicze zwane inhibitorami metaloproteinaz.
Nowoczesne leczenie choroby wieńcowej
Choroba wieńcowa, zwana również chorobą niedokrwienną serca jest schorzeniem spowodowanym niedostatecznym ukrwieniem oraz dotlenieniem serca.
Choroba wieńcowa – jak jej zapobiegać?
Choroby układu krążenia stanowią jedno z największych wyzwań medycyny XXI wieku. Wzrost zapadalności i umieralności na choroby jest szczególnie zauważalny w krajach wysokorozwiniętych. Na chorobę wieńcową ma wpływ wiele czynników, z których część jest modyfikowalna.
- Reklama
Czy można mieć zawał serca w młodym wieku?
Występowanie zawałów serca u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych w Stanach Zjednoczonych rośnie w alarmującym tempie, podczas gdy liczba wystąpień zawału u osób starszych obniża się.
Wstrząs kardiogenny
Wstrząs kardiogenny (WK) to jedna z najgorzej rokujących patologia układu krążenia spowodowana niedostatecznym przepływem (hipoperfuzją) krwi przez tkanki. Najczęściej występuje jako powikłanie świeżego zawału serca, stanowiąc jedną z głównych, pozawałowych przyczyn zgonów. W przeciągu miesiąca w wyniku WK umiera ok. 40 – 60 % chorych (nawet tych poddanych terapii).
Rozpoznanie choroby wieńcowej - jakie badania należy wykonać?
Choroba wieńcowa może zostać rozpoznana przez kardiologa podczas dokładnego osłuchiwania pacjenta- choć jest to bardzo rzadko.
Nieme niedokrwienie serca
Przyczyny niemego niedokrwienia są złożone i nie do końca poznane. Prawdopodobnym powodem są zaburzenia mechanizmów ostrzegania oraz zróżnicowanie wrażliwości na ból. Występuje silny związek między niemymi niedokrwieniami a cukrzycą. Pacjenci z cukrzycą mają uszkodzone obwodowe włókna nerwowe oraz cierpią na mikroangiopatię.
Ostre zespoły wieńcowe
Mianem chorób niedokrwiennych serca określa się wszystkie stany niedokrwienia mięśnia sercowego spowodowane niedostatecznym zaopatrzeniem w tlen.
Atak serca - co to jest?
Każdy z nas zna lub kiedyś znał osobę, która przebyła zawał serca. Nic dziwnego, ponieważ 40% społeczeństwa umiera w naszym kraju z tego powodu.
- Reklama
Jak rozpoznać zawał serca?
Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do najczęstszych schorzeń w naszej populacji, zostawiając w tyle nawet nowotwory. Jedną z ich najpoważniejszych konsekwencji jest zawał mięśnia sercowego. Jak rozpoznać, że mogło dojść do zawału i jak pomóc choremu przed przybyciem karetki pogotowia?
Ból w klatce piersiowej - czy to zawał?
Zawał serca jest ostrym zespołem wieńcowym, w którym dochodzi do zamknięcia światła tętnicy.
Dieta po zawale mięśnia sercowego
Zawał serca jest stanem bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta. Zaliczany jest do jednej z chorób wieńcowych, w której dochodzi do powstania obszaru martwicy, na skutek zamknięcia bądź dużego zwężenia światła tętnicy. Serca nie jest właściwie ukrwione. W konsekwencji prowadzi to do pojawienia się silnego kłująco- pulsującego bólu w klatce piersiowej, promieniującego do rąk czy żuchwy, pojawiają się zawroty oraz ból głowy, duszności i omdlenia.
Dławica Prinzmetala - objawy, diagnoza, leczenie
Dławica Prinzmetala jest jedną z postaci choroby wieńcowej, a objawy jej towarzyszące, związane są z obecnymi w tętnicach wieńcowych serca, zmianami miażdżycowymi. Ból, pojawia się na skutek silnego kurczenia się tętnic wieńcowych, towarzyszy pacjentom najczęściej nad ranem bądź w nocy.
Powikłania po przebytym zawale serca
Do powstania zawału serca przyczynia się martwica komórek mięśnia sercowego, na danym obszarze, która powstaje na skutek zamknięcia światła naczynia wieńcowego. Charakterystycznym jego objawem jest kłująco-palący ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, omdlenia i inne. Zawał serca stanowi bezpośrednie zagrożenie zagrożenie dla zdrowi i życia.
Pomoc osobie z zawałem serca
Zawał serca jest stanem zagrażającym życiu człowieka. Dochodzi do niego w sytuacji gdy na skutek m.in. niewydolności wieńcowej, zaburzone zostanie doprowadzanie krwi do serca. W przypadku pojawienia się podejrzenia o możliwości zawału serca u jakiejś osoby, należy natychmiast jej pomóc.
Zakrzepica - objawy, diagnoza, leczenie
W zdrowym, sprawnie funkcjonującym ciele krew, przepływająca przez naczynia krwionośne, dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu do wszystkich narządów. W sytuacji, gdy w naczyniach zaczynają się tworzyć skrzepy, nie jest to możliwe. Choroba, w której w naczyniach tworzą się skrzepy nazywana jest zakrzepicą.
Czy można się uchronić przed miażdżycą?
Miażdżyca to choroba, która dotyka coraz większej liczy osób, nie tylko w wieku starszym ale również i młodszym (dzieci, młodzież oraz młodzi dorośli). Kiedyś sądzono, iż tryb życia nie ma nic wspólnego z jej powstawaniem. Dziś wiemy, iż niewłaściwy tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta mają ogromny wpływ na powstawanie i rozwój blaszki miażdżycowej.
Miażdżyca - objawy, diagnoza, leczenie choroby wieńcowej
Organizm człowieka jest systemem bardzo złożonym. Jednym z najważniejszych układów, jest układ krwionośny, składający się z serca, tętnic, żył oraz naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do każdego zakątka naszego ciała. Zdrowe naczynia krwionośne, są elastyczne, gładkie nie mają złogów, które uniemożliwiałyby prawidłowy i szubki przepływ krwi. Z upływem lat stają się one twarde i ulegają zasklepieniu przy udziale białek, soli, tłuszczu i innych a proces ten nazywamy miażdżycą.
Choroba niedokrwienna serca - objawy, diagnoza, leczenie
Choroba niedokrwienna serca (IHD, ischaemic heart disease), określana bywa także chorobą wieńcową czy dławicą piersiową. Istnieje możliwość określenia ryzyka rozwinięcia się tej choroby u pacjenta (np. podstawie informacji o obciążeniach rodzinnych czy stwierdzonych czynnikach ryzyka ale w większości przypadków pacjenci zgłaszają się do lekarza w sytuacji gdy pojawi się u nich silny ból w klatce piersiowej. Spowodowana ona jest różnego rodzaju zmianami morfologicznymi w naczyniach wieńcowych lub/i ich odgałęzieniach. Na skutek tego dochodzi do bardzo ostrego lub przewlekle trwającego pogorszenia prawidłowej czynności serca, które wywołane jest na skutek zaburzenia równowagi między aktualnym zapotrzebowaniem na tlen i związki energetyczne a ich dostarczaniem.