Zaloguj
Reklama

Zakrzepica - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie krwi
Fot. panthermedia
Badanie krwi
(5)
Reklama

W zdrowym, sprawnie funkcjonującym ciele krew, przepływająca przez naczynia krwionośne, dostarcza niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu do wszystkich narządów. W sytuacji, gdy w naczyniach zaczynają się tworzyć skrzepy, nie jest to możliwe. Choroba, w której w naczyniach tworzą się skrzepy nazywana jest zakrzepicą.

Objawy i przebieg zakrzepicy

Zakrzepica to bardzo niebezpieczna choroba, w której dochodzi do powstawania w naczyniach skrzepów. Na skutek tego światło naczynia ulega zwężeniu, a nawet całkowitemu zasklepieniu. Krew nie może krążyć swobodnie co z kolei prowadzi do odcięcia dopływu do różnych narządów. Oderwany skrzep, pod wpływem np. wysokiego ciśnienie, może się także przemieszczać z krwią. Przyczyną zakrzepicy mogą być:

  • różnego rodzaju choroby,
  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • może być także wrodzona.

Początkowo zakrzepica może nie dawać żadnych objawów, z czasem pojawia się obrzęk nóg i silny ból w tej okolicy (najczęściej łydki), uczucie ciężaru, problemy z poruszaniem, zaczerwienienie skóry, napięcie skóry, a także rozszerzone naczynia krwionośne w tej okolicy. Dodatkowo mogą pojawić się stan podgorączkowy, wysoka gorączka, problemy z oddychaniem oraz duszności.

Nigdy nie wolno bagatelizować wyżej wymienionych objawów, konieczna jest konsultacja lekarska oraz przeprowadzenie podstawowych badań.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zakrzepicę

Diagnostyka i leczenie zakrzepicy:

W celu zdiagnozowania zakrzepicy, konieczne będą specjalistyczne badania krwi oraz ultrasonograficzne badania stanu naszych żył. Konieczne jest także zbadanie przepływu krwi w żyłach. Leczenie zakrzepicy polega na stosowaniu leków rozpuszczających skrzepliny oraz obniżających krzepliwość. Warto także pamiętać o zdrowym trybie życia, regularnych ćwiczeniach i unikaniu używek.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze