Zaloguj
Reklama

Choroba niedokrwienna serca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Serce
Fot. Shutterstock
Serce
(3)
Reklama

Choroba niedokrwienna serca (IHD, ischaemic heart disease), określana bywa także chorobą wieńcową czy dławicą piersiową. Istnieje możliwość określenia ryzyka rozwinięcia się tej choroby u pacjenta  (np. podstawie informacji o obciążeniach rodzinnych czy stwierdzonych czynnikach ryzyka ale w większości przypadków pacjenci zgłaszają się do lekarza w sytuacji gdy pojawi się u nich silny ból w klatce piersiowej. Spowodowana ona jest różnego rodzaju zmianami morfologicznymi w naczyniach wieńcowych lub/i ich odgałęzieniach. Na skutek tego dochodzi do bardzo ostrego lub przewlekle trwającego pogorszenia prawidłowej czynności serca, które wywołane jest na skutek zaburzenia równowagi między aktualnym zapotrzebowaniem na tlen i związki energetyczne a ich dostarczaniem.

Objawy i przebieg choroby niedokrwiennej serca

Najczęstszą przyczyną powstania choroby niedokrwiennej serca jest miażdżyca (powoduje silne zwężenie światła naczynia wieńcowego) wymienia się także różnego rodzaju zmiany w tętnicach wieńcowych powstałe np. na skutek twardziny układowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia układowego, guzkowego zapalenia tętnic czy zapalenia zakrzepowo-zarostowego, zatory naczyń wieńcowych, wady anatomiczne tętnic wieńcowych i inne. W przypadku, gdy nie mamy do czynienia ze zmianami w tętnicach wieńcowych brana jest pod uwagę wada w budowie serca, zaburzenia rytmu czy niedociśnienie.

Do najczęściej wymienianych objawów zaliczamy:

  • silny ból odczuwalny za mostkiem, któremu może towarzyszyć odczucie ucisku czy dławienia,
  • ból najczęściej pojawia się na skutek wysiłku,
  • może być prowokowany stresem, zmęczeniem, zimnym powietrzem, emocjami,
  • bóle ma tendencję do promieniowania (do lewego ramienia, żuchwy, gardła),
  • ból pojawia się o każdej porze dnia i nocy,
  • po zażyciu podjęzykowo nitranów w tabletce lub w sprayu - w większości przypadków ustępuje, po czym znów się pojawia,
  • czasem ból ten kojarzony jest z problemami z trawieniem bądź bólem żołądka.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę niedokrwienną serca

W przypadku pojawienia się bólu w klatce piersiowej, należy jak najszybciej położyć się bądź usiąść (zaprzestać wysiłkowi fizycznemu), ograniczyć a nawet wykluczyć stres. W przypadku gdy ból nie ustępuję należy zażyć nitroglicerynę w tabletce pod język lub w aerozolu. W przypadku gdy ból nadal nie ustępuje konieczna jest wizyta u lekarza bądź na oddziale ratunkowym.

W około połowie przypadków, zebranie informacji od pacjenta pozwala na szybkie postawienie diagnozy. Oczywiście lekarz po zbadaniu pacjenta, przeprowadzi szereg badań mających na celu potwierdzenie diagnozy (badania podstawowe, elektrokardiogram (EKG) w spoczynku, elektrokardiograficzny test wysiłkowy, badanie radiologiczne klatki piersiowej oraz echokardiogram).

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze