Zaloguj
Reklama

Miażdżyca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kobieta po zajęciach fitness
Fot. Shutterstock
Kobieta po zajęciach fitness
(4)
Reklama

Miażdżyca to choroba, która dotyka coraz większej liczy osób, nie tylko w wieku starszym ale również i młodszym (dzieci, młodzież oraz młodzi dorośli). Kiedyś sądzono, iż tryb życia nie ma nic wspólnego z jej powstawaniem. Dziś wiemy, iż niewłaściwy tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta mają ogromny wpływ na powstawanie i rozwój blaszki miażdżycowej.

Objawy i przebieg miażdżycy

ABC tego jak uniknąć miażdżycy:

Kluczową rolę, w sytuacji gdy chcemy uniknąć, ustrzec się przed powstaniem miażdżycy odgrywa

  1. Regularna aktywność fizyczna, na która może składać się spacer, jazda na rowerze, ćwiczenia w domu, uprawianie jogi, jazda na rolkach, pływanie, sporty walki itp. Wszelkiego rodzaju formy aktywności fizycznej przyspieszają krążenie krwi, wpływają na nasze samopoczucie oraz kondycję. U osób z siedzącym trybem życia, mało aktywnych, biernych istnieje większe ryzyko rozwoju miażdżycy.
  2. Utrzymanie prawidłowej masy ciała, to kolejna kwestia. Otyłość może prowadzi do rozwoju miażdżycy.
  3. Zdrowy tryb życia, a dokładnie, spożywanie regularnych posiłków, dużej ilości warzyw i owoców, nabiału, ryb, chudego mięsa, kaszy czy ryżu. Należy unikać pokarmów tłustych, wielokrotnie odgrzewanych. Nie powinno się spożywać w ciągu dnia dużych porcji pokarmów. Właściwie przygotowane pokarmy, uniemożliwią odkładaniu się cholesterolu w wewnętrznej błonie tętnic. Polecane jest spożywanie orzechów (włoskich oraz laskowych), czosnku, migdałów, a także mięty, rumianku czy melisy i dziurawca.
  4. Różnego rodzaju używki, w tym papierosy, alkohol przyczyniają się do odkładania się złogów w tętnicach. Należy ich unikać.
  5. Różnego rodzaju choroby mogą także przyczynić się do powstawania zmian miażdżycowych (np. cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze).

Pamiętajmy, iż życie zdrowo to także zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia oraz unikanie używek. Warto zatem zadbać o siebie samemu niż później stosować różnego rodzaju środki farmakologiczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze