Zaloguj
Reklama

Zawał - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Ból w okolicy serca u młodego mężczyzny
Fot. Shutterstock
Ból w okolicy serca u młodego mężczyzny
(4)
Reklama

Zawał serca jest stanem, w którym najczęściej dochodzi do zamknięcia zakrzepem tętnicy doprowadzającej krew do serca. Zakrzep powstaje w wyniku pęknięcia blaszki miażdżycowej. W efekcie dochodzi do obumarcia danego obszaru serca. Wystąpienie zawału serca jest sytuacją zagrażającą życiu.

Objawy i przebieg zawału

Zawał serca objawia się:

  • bólem zamostkowym, trwającym dłużej niż 20-30 min, uczuciem gniecenia, dławienia, rozpierania w środkowej części klatki piersiowej,
  • bólem, który nie ustępuje po podaniu nitrogliceryny,
  • bólem promieniującym do szyi, żuchwy lub lewego ramienia,
  • ból może być słaby lub silny, może utrzymywać się w spoczynku,
  • osłabieniem i niepokojem,
  • czasem występują nudności, wymioty, duszność, zmęczenie, omdlenie.

Zawał serca może się również objawiać nietypowo, na przykład kołataniem serca lub zatrzymaniem czynności serca, a nawet występować bez objawów. Taki przebieg obserwuje się często u kobiet, u chorych w podeszłym wieku, u chorych na cukrzycę, u chorych po zabiegach operacyjnych.

Leczenie zawału

Pierwsza pomoc:

Chorego należy unieruchomić i uspokoić, w pozycji siedzącej można podać podjęzykowo nitroglicerynę (dostępna w postaci aerozolu Nitromint) oraz doustnie płynną postać kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna lub Polopiryna). Należy wezwać pogotowie ratunkowe. Ważne, aby w przypadku objawów sugerujących zawał serca telefonować bezpośrednio na numery alarmowe (999, 112), a nie konsultować się z lekarzem rodzinnym.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 110-117 PZWL 2004
  2. Kardiologia Polska 2012; 70, supl. VI: S 255–S 318 „Wytyczne ESC dotyczące  postępowania w ostrym zawale serca z przetrwałym uniesieniem odcinka ST”

 

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze