Zaloguj
Reklama

Choroba wieńcowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Nadwaga u mężczyzn
Fot. Pantherstock
Nadwaga u mężczyzn
(5)
Reklama

Zaburzenia gospodarki tłuszczowej, nadciśnienie tętnicze i palenie tytoniu są czynnikami najbardziej sprzyjającymi powstaniu choroby wieńcowej. Każdy z tych czynników zwiększa dwukrotnie ryzyko choroby, jeśli występują one łącznie, ryzyko jest kilkakrotnie większe.
 

Objawy i przebieg choroby wieńcowej

Cholesterol występujący w nadmiarze we krwi odkłada się w postaci blaszek miażdżycowych. Blaszki zwężają tętnice wieńcowe doprowadzające krew do mięśnia sercowego, co prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej. 

Innymi czynnikami choroby wieńcowej są:

  • nieprawidłowe odżywianie się, zwłaszcza nadmierna zawartość tłuszczów nasyconych – zwierzęcych w diecie (masło, smalec)
  • otyłość - zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach
  • cukrzyca
  • siedzący tryb życia i brak odpowiedniej aktywności fizycznej


Istnieją również doniesienia o znaczeniu płci. Mężczyźni są bardziej narażeni na rozwój choroby wieńcowej niż kobiety.

Znaczenie mają też wpływy genetyczne, choroba wieńcowa częściej występuje w tych samych rodzinach i ujawnia się wcześniej u osób z dużym obciążeniem rodzinnym.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę wieńcową

Jeśli bóle w klatce piersiowej pojawiają się coraz częściej i pacjent zauważa spadek swojej wydolności, powinien zasięgnąć porady lekarza, który zleci odpowiednie badania i rozpocznie leczenie. Warto zasięgnąć również porady dietetyka klinicznego.
 

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Kardiologia Polska 2013; 71, supl. X: 243–318 „Wytyczne ESC dotyczące   postępowania w stabilnej chorobie wieńcowej w 2013 roku”
  2. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 94 PZWL 2004

 

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze