Zaloguj
Reklama

Podwyższony poziom cholesterolu a zaburzenia erekcji: co łączy te problemy?

Miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu
Fot. panthermedia
Miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu
(0)

Podwyższony poziom cholesterolu powszechnie kojarzony jest ze zwiększonym ryzykiem m.in. schorzeń sercowo-naczyniowych. Problem ten ogólnie stwarza znaczne zagrożenie dla zdrowia człowieka – choć rzadko się o tym mówi, to nadmiar cholesterolu w organizmie może prowadzić również i do zaburzeń erekcji. Jaki jest związek pomiędzy podwyższonym poziomem cholesterolu a zdolnością do uzyskania przez mężczyzn wzwodu?

Reklama

Cholesterol jest substancją niezbędną ludzkiemu organizmowi. Wchodzi on w skład błon komórkowych, jak i jest wykorzystywany podczas produkcji żółci oraz różnych hormonów. Problem pojawia się wtedy, gdy człowiek ma podwyższony poziom cholesterolu – prowadzić to może do wielu problemów zdrowotnych, jednym z nich mogą być zaburzenia erekcji.

Dla wielu osób całkowicie niezrozumiały może być związek pomiędzy zaburzeniami erekcji a podwyższonym poziomem cholesterolu, w praktyce jednak taka korelacja jak najbardziej istnieje. Znane jest to, że trudności w osiągnięciu wzwodu bywają powiązane z takimi schorzeniami, jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowahipercholesterolemia i jej konsekwencje mogą sprzyjać wystąpieniu tych jednostek, a więc i zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji.

Podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić do trudności z osiągnięciem wzwodu również i poprzez doprowadzanie do pojawienia się zmian w naczyniach doprowadzających krew do prącia. Nadmiar cholesterolu we frakcji LDL przyspiesza tempo rozwoju miażdżycy, która skutkuje zmniejszeniem światła naczyń tętniczych i spadkiem przepływu krwi przez te struktury. W sytuacji, gdy takowe procesy zajdą w obrębie tętnic zaopatrujących w krew prącie, uzyskanie przez pacjenta wzwodu może być znacznie utrudnione, a czasami nawet niemożliwe. Zmian miażdżycowych, które zaistnieją, cofnąć zasadniczo się nie da – z tego powodu nie ma na co czekać i w momencie wykrycia w badaniach laboratoryjnych podwyższonego poziomu cholesterolu niezbędne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiednich oddziaływań żywieniowych i zwiększenie intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze