Zaloguj
Reklama

Marszem po zdrowe serce

Spacer brzegiem morza
Fot. ojoimages
Spacer brzegiem morza
(0)

Rehabilitacja kardiologiczna oparta jest w znacznej mierze na aktywności ruchowej. Ma to kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia w schorzeniach kardiologicznych jak również po przebyciu ostrych stanów wieńcowych.

Reklama

Celem takiej rehabilitacji jest przede wszystkim usprawnienie fizyczne oraz wypracowanie nawyku aktywności fizycznej nie tylko jako formy powrotu do zdrowia ale również jako profilaktyki. Trening marszowy opiera się na najbardziej naturalnej formie aktywności ludzkiej, jaką jest chodzenie, co pozwala pacjentowi na bezpieczne wykonanie go po wyjściu ze szpitala.

Istotne jest uruchomienie ponad połowy mięśni naszego ciała ze szczególnym uwzględnieniem jego dolnych partii, przy czym podczas marszu obciążenie stawów jest zdecydowanie mniejsze niż np. przy bieganiu co ma duże znaczenie w przypadku osób w podeszłym wieku.

Spacer, aktywuje układ mięśniowo- szkieletowy w podobnym stopniu jak pływanie czy jazda na rowerze. Bardzo istotnym elementem treningu marszowego jest to, że nie wymaga on żadnego specjalistycznego sprzętu (oprócz wygodnych butów) czy specjalnych okoliczności bez względu na status materialny pacjenta.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Znaczenie i użyteczność treningu marszowego w rehabilitacji kardiologicznej ze szczególnym uwzględnieniem chorych po zabiegach kardiochirurgicznych”,Piotr Kocur, Monika Krzywicka-Michałowska, Małgorzata Wilk, Piotr Dylewicz, Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2012; 9 (4)

Reklama
(0)
Komentarze