Zaloguj
Reklama

Nutrigenomika i jej znaczenie w odżywianiu

Zdrowa dieta
Fot. panthermedia
Zdrowa dieta
(0)

Od kilku lat nutrigenomika rozwija się coraz intensywniej. Czy ta nowoczesna gałąź nauki może mieć kluczowy wpływ na sposób naszego odżywiania?

Reklama

Czym jest nutrigenomika?

Nutrigenomika to dyscyplina naukowa, która stara się wyjaśnić, jak składniki odżywcze wpływają na aktywność genów i powiązanych z nimi struktur. Nutrigenomika skupia się na zależnościach, które pojawiają się pomiędzy dietą człowieka a jego genetycznymi predyspozycjami, np. do wystąpienia chorób takich, jak nowotwory czy choroby układu krążenia. Poza nutrigenomiką istnieje również nutrigenetyka, której rolą jest analiza różnic genetycznych pomiędzy osobnikami lub grupami etnicznymi oraz badanie wpływu sposobu odżywiania na geny. Nutrigenetyka skupia się na tzw. polimorfizmach, czyli różnicach w DNA. 

Nutrigenomika, nutrigenetyka a dieta

Czy dieta może wpływać na geny? Nutrigenomika pozwala zrozumieć i zbadać zależności jakie występują pomiędzy żywnością, którą spożywamy a naszymi genami. Badania na poziomie nutrigenomu pozwoliły stwierdzić, że cząsteczki betainy izolowanej z buraków są skuteczne w walce z rakiem! Inne bioaktywne składniki, badane na poziomie nutrigenomiki to np. EGCG z zielonej herbaty czy obniżający ciśnienie resweratrol z winogron. Rozwój nutrigenomiki może mieć w przyszłości kluczowe znaczenie w walce z chorobami dietozależnymi, takimi jak np. cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Nutrigenetyka może w przyszłości pozwolić na wykonanie badań DNA, które przyczynią się do zrealizowania dopasowanej, zindywidualizowanej diety dostosowanej do konkretnej osoby. To właśnie dzięki badaniom DNA możliwe staje się stworzenie osobistego profilu żywieniowego. Dzięki temu każdy będzie wiedzieć, które składniki pokarmowe wpływają na jego organizm pozytywnie, a które mu szkodzą. Być może za kilka lat badania oparte na odkryciach nutrigenomiki i nutrigenetyki pozwolą skutecznie walczyć z chorobami dietozależnymi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Koziołkiewicz M.: Nutrigenomika i nutrigenetyka – koncepcje i obszary badawcze. Instytut Biochemii Technicznej, Politechnika Łódzka.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze