Zaloguj
Reklama

5 prostych sposobów na zmniejszenie ryzyka zawału serca u kobiet

Autorzy: mgr Awa Fijołek
Atak serca
Fot. shutterstock
Atak serca
(0)

Istnieje stereotyp, zgodnie z którym na zawał serca zapadają głównie mężczyźni. Nic bardziej mylnego! Kobiety także są narażone na to śmiertelnie groźne zaburzenie akcji serca, co więcej, często daje ono nietypowe objawy i o wiele częściej niż w wypadku mężczyzn kończy się zgonem. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka, ale przyjęcie określonej postawy i nawyków może je zminimalizować.

 

Reklama

W pewnym wieku kobiety powinny w bardziej kompleksowy i szczegółowy sposób dbać o swoje zdrowie, a profilaktyka powinna przebiegać wielopoziomowo. Kobiety, u których z określonych powodów istnieje zwiększone ryzyko zawału serca, zdecydowanie powinny zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • 10 lat po okresie menopauzy powinny poprosić lekarza o wykonanie badania stres - echo, zwłaszcza jeżeli w rodzinie miały przypadki zachorowania na choroby serca lub otyłość. Lekarz powinien także zalecić podobne badanie jeżeli kobieta rozważa rozpoczęcie aktywnych ćwiczeń fizycznych lub jeśli odczuwa kłucie w klatce piersiowej lub odczuwa krótki oddech podczas podejścia w górę.
  • Należy zmniejszyć stres emocjonalny poprzez ćwiczenia, medytację lub jogę. Oznacza on znacznie większe ryzyko zawału w przypadku kobiet niż w przypadku mężczyzn.
  • Warto poznać jakie są symptomy zawału serca i mieć świadomość, że są różne od symptomów zawału u mężczyzn. U kobiet zawał często objawia się nudnościami, bólem szczęki, krótkim oddechem, ekstremalnym zmęczeniem.
  • Należy ograniczyć spożycie alkoholu. Podczas gdy niektóre rodzaje alkoholu mogą pozytywnie wpłynąć na poziom dobrego cholesterolu, o tyle w nadmiernych ilościach spożycie napojów alkoholowych może prowadzić do niebezpiecznego powiększenia serca, zaburzenia rytmu serca i zwiększonego ryzyka udaru.
  • Podczas lotu samolotem powinno się pić dużo wody i możliwie jak najwięcej ruszać nogami aby zmniejszyć ryzyko powstawania zakrzepów.

Wbrew obiegowej opinii, zawał może przytrafić się także młodszym kobietom. Dlatego nie wolno bagatelizować żadnych objawów i jeżeli tylko pojawia się silny ból ramion, pleców, szyi, nawet żołądka, zwłaszcza w połączeniu z uczuciem ucisku w klatce piersiowej, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie, ponieważ szybka interwencja medyczna może uratować życie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze