Zaloguj
Reklama

Obrzęki - czy zawsze groźne?

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Obrzęki - czy zawsze groźne?
Fot. ojoimages
(5)
Reklama

Gromadzące się obrzęki różnych okolic ciała zwykle znacznie obniżają komfort życia pacjenta.  Przyrost wagi, konieczność zakupu nowych ubrań czy butów oraz trudności w poruszaniu się to szczególnie uporczywe konsekwencje obrzęków.

Obrzęki - Objawy i przebieg

Obrzęki najczęściej pojawiają się w okolicach kostek i podudzi, ale mogą też lokalizować się w jamie brzusznej, w okolicy lędźwiowej czy na powiekach. Najczęściej są to obrzęki miękkie, po uciśnięciu których pozostaje ślad palca na skórze.  Obrzęki gromadzą się zgodnie z siłą grawitacji- to znaczy w kończynach dolnych u pacjentów chodzących i na plecach u chorych leżących.

Obrzęki - Kiedy udać się do lekarza

Duże obrzęki, zwłaszcza w okolicy brzucha  wiążą się często z chorobami serca lub nerek i wymagają leczenia farmakologicznego. Do wizyty lekarskiej powinny też skłonić nas obrzęki powiek lub obrzęki zaczerwienione, zmienione zapalnie i takie, którym towarzyszą inne dolegliwości, jak ból, gorączka czy unieruchomienie kończyny.

Obrzęki - Leczenie

Łagodne obrzęki u ciężarnych lub te związane z niewydolnością żylną mogą łagodzić chłodne kąpiele stóp z dodatkiem soli oraz specjalne żele chłodzące, głównie na bazie kasztanowca, dostępne w aptekach.  Ulgę przynosi również odpoczynek z uniesionymi łydkami i stopami, który umożliwia odpływ krwi żylnej z obrzękniętych kończyn.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze