Zaloguj
Reklama

Guzkowe zapalenie tętnic - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zatkane tętnice
Fot. Pantherstock
Zatkane tętnice
(5)
Reklama

Guzkowe zapalenie tętnic, zaliczane jest do chorób zapalnych naczyń. Ujawnia się u osób około 45-50 roku życia, częściej występuje u mężczyzn aniżeli u kobiet. Co ważne, nie jest znany czynnik odpowiedzialny za wystąpienie i rozwój choroby. Badania naukowe wskazują na fakt, iż mechanizm rozwoju choroby jest bardzo złożony. Szczególne miejsce w tym procesie, odgrywa aktywowany pod wpływem np. leków, układ immunologiczny.

W chwili obecnej wyróżnia się następujące okresy zmian naczyniowych, są to okresy: zmian zwyradniających, zmian zapalnych, tkanki ziarninowej oraz bliznowacenia. Guzkowe zapalenie tętnic prowadzi bardzo często do powstawania zakrzepów, zamykanie/zarastanie światła tętnicy oraz tworzenie się tętniaków. Konsekwencją tego procesu jest niedokrwienie tkanek oraz narządów m.in. proces zapalny nerek, serca, przewodu pokarmowego czy mięśni.

Objawy i przebieg guzkowego zapalenia tętnic

Objawy guzkowego zapalenia tętnic

Objawy guzkowego zapalenia tętnic są bardzo zróżnicowane i zależą od położenia zmian zapalnych w tętnicach. Wśród najczęściej wymienianych objawów znajdują się m.in.: podwyższona temperatura, gorączka, osłabienie, szybka męczliwość, problemy z oddychaniem, duszności, utrata masy ciała oraz objawy wskazujące na uszkodzenie i stan zapalny nerwów, w różnych miejscach ciała.
W zależności od tego, które narządy zostały zajęte mogą pojawić się inne objawy są to:

 • perforacja jelita,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego 
 • niewydolność nerek, skąpomocz 
 • zapalenie tętnic wieńcowych
 • ból głowy, drgawki 
 • zaburzenia psychiczne i inne

Objawy są charakterystyczne dla miejsca zajętego przez guzkowe zapalenie tętnic. Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta.

Diagnoza i leczenie guzkowego zapalenia tętnic

W celu potwierdzenia choroby, wykonywane są badania laboratoryjne, biopsja tkanki objętej procesem chorobowym oraz arteriografia. Ważną kwestią są także objawy prezentowane przez pacjenta. Leczenie polega na podawaniu leków immunosupresyjnych, sterydów oraz leków przeciwbólowych. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  Brzosko M. Reumatologia kliniczna, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2010, ISBN 978-83-89318-33-7
  Mandecki T. Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-2912-0

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze