Zaloguj
Reklama

Palenie papierosów a choroby serca

Palenie papierosów przy dzieciach
Fot. Pantherstock
Palenie papierosów przy dzieciach
(5)

Większość ludzi palenie papierosów kojarzy głównie z problemami z oddychaniem i rakiem płuc. Jednak palenie tytoniu jest także jedną z głównych przyczyn chorób układu sercowo-naczyniowego.

Reklama

Nawet 20% wszystkich zgonów z powodu chorób serca w USA  jest bezpośrednio związana z paleniem papierosów.

Palenie tytoniu jako główna przycyzna chorób serca

Palenie tytoniu jest główną przyczyną choroby niedokwiennej serca.  W połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak niezdrowy styl życia, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, wysokie ciśnienie tętnicze dodatkowo zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Ryzyko  chorób serca i zawału serca rośnie  wraz ze wzrostem liczby wypalanych papierosów. Palacze mają dwa do czterech razy większe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.  

Bierne palenie - czy szkodzi zdrowiu?

Bierne palenie (tj. przebywanie w towarzystwie osób palących ) także nie jest obojętne dla zdrowia. Może powodować przewlekłe schorzenia układu oddechowego, raka i choroby serca.

Obecne w dymie nikotyna, oraz substancje chemiczne, powodują choroby serca poprzez:

  • zmniejszanie dowozu tlenu do serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi i tętna,
  • zwiększenie krzepliwości krwi.

Substancje te obniżają  poziom cholesterolu HDL (zwanego  "dobrym" cholesterolem) i podnoszą  poziom cholesterolu LDL ( "złego" cholesterolu).Palenie zwiększa również poziom trójglicerydów. Mogą powodować zaburzenia  rytmu serca. Uszkadza także  ściany naczyń krwionośnych, co sprzyja miażdżycy. Palenie tytoniu przyczynia się także do chorób tętnic obwodowych – objawami są chromanie przystankowe, aż do zaburzeń czucia i owrzodzeń kończyn.

Ludzie, którzy palą cygara  wydają się mieć większe ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, ale ich ryzyko nie jest tak wielkie jak w przypadku palaczy tytoniu. Jest to prawdopodobnie  spowodowane tym, że nie wdychają dymu jak palacze papierosów.

Palenie tytoniu szkodliwie wpływa na układ sercowo – naczyniowy. Przyczynia się do miażdżycy tętnic, zwiększa ryzyko wystąpienia  zawału serca, niewydolności serca i groźnych arytmii.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze