Choroby tarczycy a choroby układu krążenia

Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi, zaliczanym do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu, oraz wpływających na metabolizm naszego organizmu i termogenezę (produkcję ciepła). Najbardziej zauważalny wpływ zdaje się wywierać na układ krążenia.
Spis treści:
Niedoczynnośc tarczycy
Dwa podstawowe schorzenia czyli niedoczynność i nadczynność tarczycy istotnie oddziałują na funkcjonowanie układu krążenia. Hormony tarczycy mogą mieć bezpośredni wpływ na mięsień sercowy poprzez regulację ekspresji genów kodujących białka wchodzące w skład włókien kurczliwych kardiomiocytów oraz pośredni poprzez wpływ na aktywności układu współczulnego bądź zwiększenie wrażliwości mięśnia sercowego na bodźce z tego układu.
W przypadku niedoczynności tarczycy pojawia się głównie:
- bradykardia (czyli wolna praca serca),
- ogólne spowolnienie,
- osłabienie tętna,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- ciche tony serca.
Efektem może być również upośledzenie kurczliwości sera.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy z kolei powoduje kołatanie serca, pojawia się tachykardia, nadciśnienie tętnicze, głośne tony serca słyszalne w badaniu fizykalnym pacjenta.
Często w przebiegu tego schorzenia pojawiają się również zaburzenia rytmu sera, najczęściej pod postacią migotania przedsionków. Jeśli wcześniej istniała u kogoś choroba serca może nawet doprowadzić do niewydolności serca.
Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, ograniczającej się w wielu przypadkach do oznaczenia poziomu hormonów tarczycy we krwi. Przy pozytywnych wynikach odpowiednie leczenie pozwoli uzyskać również normalizację objawów z układu krążenia.
Mimo że oba stany: nadczynności i niedoczynności tarczycy prezentują całkowicie odmienny i bardzo złożony wpływ na funkcję serca, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku może dojść do poważnych konsekwencji hemodynamicznych i pojawienia się objawów niewydolności serca. Istotnym problemem są choroby tarczycy w ich subklinicznych typach, (są to stany o bardzo skąpych, prawie niezauważalnych objawach, w badaniach laboratoryjnych poziomy hormonów tarczycy są w normie, nieprawidłowy jest jedynie poziom TSH) pozostaje tutaj wiele niejasności i kontrowersji, szczególnie jeśli chodzi o leczenie.
Badanie tarczycy, fot. panthermedia
Temat ten jest szczególnie ważny u osób w podeszłym wieku, u których na istniejące już zmiany w układzie sercowo-naczyniowym nakładają się czynniki potęgujące jego dysfunkcję. Diagnostykę kardiologiczną należy zatem uzupełnić o badania funkcji tarczycy. Dotyczy to nie tylko starszych osób, ale wszystkich chorych prezentujących objawy ze strony serca.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology Tom/Volume 58;Numer/Number 3/2007ISSN 0423–104X; Zaburzenia tyreometaboliczne a niewydolność serca Thyrometabolic disorders and heart failure Agata Fater-Dębska, Przemysław Gworys, Jan Brzeziński, Zenon Gawor
Adres www źródła:
- www.imed.pl/index.php?PAGE=telegram&TEL_CUR_ID=105&return=archives
- www.czytelniamedyczna.pl/4223,niedoczynnosc-tarczycy-a-uklad-sercowonaczyniowy.html#
- www.mp.pl/pacjent/choroby/78406,niedoczynnosc-tarczycy