Zaloguj
Reklama

Aspiryna a choroby serca

Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(5)

Aspiryna to kwas acetylosalicylowy (ASA), popularnie stosowana, jako lek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Coraz częściej mówi się o zbawiennym wpływie ASA także na inne przypadłości, w tym na choroby serca i naczyń - medykament ten chroni przed atakiem serca wywołanym schorzeniami (m.in. dusznica bolesna, ostra niewydolność wieńcowa). Podsumowując: osoby zażywające regularnie aspirynę mogą uniknąć zawału mięśnia sercowego czy też udaru mózgu.

Reklama

Czy aspiryna rzeczywiście jest tak zbawiennym dla serca specyfikiem? Niestety najnowsze badania przeczą powszechnemu przekonaniu, że przyjmowanie aspiryny może uchronić m.in. przed zawałem.

Ważne! Jeżeli masz zdrowe serce, a zażywasz aspirynę profilaktycznie - szkodzisz swojemu zdrowiu. Badania przeprowadzone na 95 tysiącach osób wykazały, że taka profilaktyka może skutkować wystąpieniem krwotoku wewnętrznego.

Prof. Jill Belch z University of Dundee w Szkocji, który przez 8 lat prowadził badania dotyczące wpływu przyjmowania aspiryny przez chorych na cukrzycę - potwierdza powyższą tezę. Prof. Belch jest zdania, że diabetycy ze zdrowym sercem powinni zaprzestać tego typu profilaktyki przeciwzakrzepowej (dotyczy to osób po 50 - tym roku życia, jak i osób z nadciśnieniem). W opinii naukowca, dla tej grupy osób skuteczniejszą formą profilaktyki przeciwzakrzepowej będzie m.in. ruch, rzucenie palenia, odpowiednia dieta.

Ważne! Aspirynę bądź inne leki zawierające kwas acetylosalicylowy powinny zażywać osoby ze stwierdzoną chorobą wieńcową, u których ryzyko zawału wynosi więcej niż 10 - 15%.

Aspiryna i jej działanie przeciwzakrzepowe

Aspiryna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Jest to pierwszy lek, który został otrzymany na drodze syntezy chemicznej (wydarzenie to miało miejsce w 1897 roku).  Medykament ten posiada bardzo zróżnicowane działanie w zależności od dawki. Przy większych dawkach (od 250 do 500 mg) kojarzony jest zazwyczaj z aktywnością przeciwbólową, przeciwzapalną i przeciwgorączkową; W przypadku mniejszych dawek (od 75 do 100 mg) - aspiryna wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.

Postęp techniki molekularnej, jak i intensywny rozwój biotechnologii umożliwił odkrycie (lata 60- te ubiegłego wieku), że kwas acetylosalicylowy oprócz działania m.in. przeciwbólowego ma również zdolność hamowania agregacji płytek krwi (osadzania się ich na ścianach naczyń krwionośnych).

Ważne! Aspiryna hamuje zlepianie się płytek krwi i tworzenie zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Działanie przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego jest wynikiem jego zdolności do powstrzymywania aktywności enzymu (cyklooksygenaza). Dzięki blokadzie owego enzymu następuje zahamowanie wytwarzania w płytkach krwi tromboksanu (specjalna substancja sklejająca płytki krwi). Obecność tromboksanu powoduje intensywny proces sklejania się płytek krwi ze sobą i ich przyleganie do ściany tętnicy, jako coraz bardziej masywnej skrzepliny. Całkowite zamknięcie przez skrzep płytek krwi światła tętnicy wieńcowej może doprowadzić do zawału.

O korzystnym wpływie aspiryny na hamowanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych mówi się od dłuższego czasu. Jednakże jak była już o tym mowa powyżej, przeprowadzone badania wykazują, że lek ten jest korzystny dla zdrowia jedynie pod pewnymi warunkami.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze