Zaloguj
Reklama

Dlaczego muszę brać leki przeciwzakrzepowe?

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Tabletki
Fot. Pantherstock
Tabletki
(5)
Reklama

Leki przeciwzakrzepowe to dziś chleb powszedni wielu pacjentów. Dlaczego ich przyjmowanie jest bezwzględnie konieczne, a przerwanie terapii może skutkować wieloma działaniami niepożądanymi?

Leki przeciwzakrzepowe - Objawy i przebieg

Leki przeciwzakrzepowe stosowane są w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepów w ważnych dla życia narządach: mózgu, sercu czy płucach. Ich stosowanie zaleca się najczęściej chorym z migotaniem przedsionków,  u których ryzyko zakrzepów i wynikającego z nich udaru mózgu jest znacznie większe. Podczas stosowania leków przeciwzakrzepowych konieczne jest zwykle oznaczanie parametru mówiącego o skuteczności leczenia- INR.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeśli wynik oznaczenia INR przekracza wartość terapeutyczną, ustaloną na początku leczenia konieczna jest konsultacja z lekarzem, który czasowo odstawi lek lub zastosuje terapię wspomagającą. Należy też zwracać uwagę na pojawiające się krwawienia: z nosa, z przewodu pokarmowego czy okolic intymnych.

Leki przeciwzakrzepowe - Leczenie

Najlepszym sposobem na utrzymywanie stałego wyniku INR jest regularne przyjmowanie dawek leku oraz konsultowanie nowych preparatów z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią możliwość interakcji. Pomocne jest również spożywanie względnie stałej ilości pokarmów z witaminą K (głównie zielone warzywa: szpinak, brukselka, sałata i inne).

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium wiedzy o chorobach wewnętrznych pod red.A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze