Choroba Takayasu - choroba bez tętna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Choroba Takayasu nazywana inaczej chorobą bez tętna, to schorzenie, którego istotą jest stan zapalny, najczęściej obejmujący ścianę aorty i jej odgałęzienia oraz tętnice wieńcowe i nerkowe. Konsekwencją jest powstanie odcinkowych przewężeń w zajętych naczyniach, w tych miejscach istnieje zwiększone ryzyko rozwoju zmian zakrzepowych .
Objawy i przebieg choroby Takayasu
Początkowe objawy to najczęściej podwyższona temperatura ciała, uogólnione bóle mięśniowe, duszność, bóle i zapalenie stawów, nocne poty, utrata masy ciała, utrata łaknienia. W przypadku zmian przewlekłych pojawia się brak lub asymetria tętna na kończynach górnych oraz różnica ciśnień, nad zajętymi naczyniami pojawia się szmer . Jeśli chodzi o objawy kliniczne typowe są bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, chromanie żuchwy lub kończyn górnych. Rzadziej dochodzi do zajęcia tętnic trzewnych, wówczas dołączają się objawy w postaci dolegliwości bólowych jamy brzusznej.
Leczenie choroby Takayasu
W leczeniu wykorzystuje się głównie glikokortykosteroidy. Uzupełnieniem w części przypadków są małe dawki leków przeciwkrzepliwych. Czasem może być konieczne przeprowadzenie leczenia chirurgicznego z implantacją protez naczyniowych, w zależności od objawów niedokrwienia narządów.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Interna Szczeklika, mały podręcznik, MP
- Pediatria, Krystyna Kubicka, Wanda Kawalec, PZWL
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.