Budowa serca człowieka

Serce (kardia) jest jednym z najważniejszych organów układu krwionośnego. Dzięki jego prawidłowemu funkcjonowaniu żyjemy. Serce można porównać do pompy, która powoduje, iż krew znajduje się w ciągłym ruchu. W ten sposób dostarcza tlen i substancje odżywcze do wszystkich narządów a także usuwa zbędne i szkodliwe produkty.
Budowa serca człowieka - Objawy i przebieg
Budowa serca:
Serce człowieka składa się z czterech komór są to:
- komora prawa, która w położeniu opisowym ma kształt trójściennego ostrosłupa (jego podstawa skierowana jest ku górze). Krew w tej komorze pompowana jest pod niższym ciśnieniem niż w komorze lewej, dlatego ściana komory prawej jest dużo cieńsza. W komorze prawej znajdują się dwa otwory, które są zamknięte zastawkami (ujście przedsionkowo-komorowe prawe oraz ujście pnia płucnego). Przy czym ujście przedsionkowo-komorowe prawe jest zamknięte zastawką trójdzielną.
- przedsionek prawy (odpowiada za zbieranie krwi z całego organizmu ale nie wliczając w to płuc)
- komora lewa, do niej przepływa krew z lewego przedsionka przez zastawkę dwudzielną. Następnie płynie do głównej tętnicy (aorty), skąd zaopatruje w odżywcze składniki cały organizm człowieka. Grubość ściany lewej komory wynosi średnio około 15 mm a jej ujście przedsionkowo-komorowe lewe zamyka się zastawką dwudzielną. Ujście do aorty zamykają trzy płatki: prawy, lewy i tylny.
- przedsionek lewy.
Wewnątrz serca znajdują się trzy warstwy:
- wsierdzie
- śródsierdzie
- nasierdzie.
W celu podsumowania można powiedzieć, iż:
- serce to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie
- prawa komora serca odpowiedzialna jest za pompowanie krwi do płuc, w celu jej natlenienia
- lewa komora odpowiada za pompowanie krwi do wszystkich narządów (transport tlenu oraz substancji odżywczych)
- obecne w sercu zastawki, działają jak zawory, które zmuszają ruch krwi tylko w jednym kierunku.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- budowa serca,
- serce