Wpływ niskiego ciśnienia na samopoczucie i aktywność człowieka

Niedociśnienie tętnicze, inaczej hipotonia, nie jest problemem, który powinniśmy bagatelizować, bez względu na to czy cierpimy na niedociśnienie pierwotne czy wtórne.
W przypadku niedociśnienia mówimy o spadku ciśnienia tętniczego krwi poniżej 100/60 mm Hg u kobiet oraz 110/60 mm Hg u mężczyzn. Wiele osób lekceważy spadki ciśnienia tętniczego krwi, dopóki nie towarzyszą mu objawy, utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Jeśli taka sytuacja powtarza się dość często konieczna jest wizyta u lekarza w celu diagnostyki a także podjęcie leczenia. Wielu pacjentów borykających się z tym problemem podejmuje próby, podniesienia sobie ciśnienia tętniczego krwi, domowymi sposobami. Warto jednak i w tej kwestii zaczerpnąć informacji do lekarza.
Niskie ciśnienie tętnicze krwi - co o nim wiemy?
Niskie ciśnienie tętnicze krwi nie jest traktowane tak poważnie jak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, które może prowadzić do zawału bądź udaru.
W chwili obecnej wyróżnia się niedociśnienie:
- Pierwotne (samoistne), którego przyczyna nie została poznana. Cierpi na nie około 90-95% osób. Występuje ono najczęściej u bardzo szczupłych kobiet, nastolatków oraz młodych osób. W większości przypadków, nie wymaga ono leczenia.
- Wtórne, które spowodowane jest w większości przypadków różnego rodzaju poważnymi schorzeniami (o których nie zawsze wiemy), dotyka około 5-10% pacjentów.
W przypadku gdy cierpimy na niskie ciśnienie tętnicze krwi, warto jest wiedzieć, czy jest to schorzenie o podłożu pierwotnym czy wtórnym.
fot. panthermedia
Jak wpływa na nas niskie ciśnienie tętnicze krwi? Kiedy powinniśmy skontaktować się z lekarzem?
W przypadku osób, u których spadek ciśnienia poniżej 90/60 mmHg pojawił się jeden raz w życiu, nie ma powodu do zmartwień i konsultacji lekarskich. Jednakże u pacjentów, którzy cały czas zmagają się z tak niskim ciśnieniem, zalecana jest wizyta u lekarza. Niskiemu ciśnieniu tętniczemu krwi, towarzyszą także inne objawy, które utrudniają nam normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym.
Wśród nich najczęściej wymieniane są:
- ospałość,
- ciągłe zmęczenie,
- senność,
- problemy z koncentracją,
- problemy ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem, odtwarzaniem zasłyszanych informacji,
- ucisk w klatce piersiowej,
- duszności,
- zawroty głowy,
- mdłości i wymioty,
- bóle głowy,
- bóle oczu,
- omdlenia,
- niepokój, lękliwość,
- obrzęki kończyn dolnych,
- szumy w uszach,
- nadmiernie zimne stopy oraz dłonie,
- mroczki przed oczami.
Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta, jednakże każdy z tych objawów jest bardzo uciążliwy i uniemożliwia pełną aktywność fizyczną oraz psychiczną w ciągu dnia. Mogą one także prowadzić do rozdrażnienia chorego bądź stanów depresyjnych.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.medicinenet.com/low_blood_pressure/article.htm
- www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-blood-pressure/basics/definition/con-20032298
- www.webmd.com/heart/understanding-low-blood-pressure-basics
- www.sciencedirect.com/science/article/pii/0140673690908789
- ajph.aphapublications.org/doi/abs/10.2105/AJPH.86.10.1370
- www.sciencemag.org/content/272/5262/676.short
Kategorie ICD:
- Inne niedociśnienie tętnicze
- Niedociśnienie tętnicze
- Niedociśnienie tętnicze, nie określone
- Niedociśnienie tętnicze ortostatyczne
- Niedociśnienie tętnicze wywołane przez leki
- Samoistne niedociśnienie tętnicze