Zaloguj
Reklama

Wpływ niskiego ciśnienia na samopoczucie i aktywność człowieka

Nadcisnienie tętnicze
Fot. Pantherstock
Nadcisnienie tętnicze
(3)

Niedociśnienie tętnicze, inaczej hipotonia, nie jest problemem, który powinniśmy bagatelizować, bez względu na to czy cierpimy na niedociśnienie pierwotne czy wtórne.

Reklama

Spis treści:

 1. Niskie ciśnienie tętnicze krwi - co o nim wiemy?
 2. Jak wpływa na nas niskie ciśnienie tętnicze krwi?
 3. Diagnostyka oraz leczenie niskiego ciśnienia tętniczego krwi
 4. Jak domowymi sposobami radzić sobie z niskim ciśnieniem tętniczym krwi?

W przypadku niedociśnienia mówimy o spadku ciśnienia tętniczego krwi poniżej 100/60 mm Hg u kobiet oraz 110/60 mm Hg u mężczyzn. Wiele osób lekceważy spadki ciśnienia tętniczego krwi, dopóki nie towarzyszą mu objawy, utrudniające normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Jeśli taka sytuacja powtarza się dość często konieczna jest wizyta u lekarza w celu diagnostyki a także podjęcie leczenia. Wielu pacjentów borykających się z tym problemem podejmuje próby, podniesienia sobie ciśnienia tętniczego krwi, domowymi sposobami. Warto jednak i w tej kwestii zaczerpnąć informacji do lekarza.

Niskie ciśnienie tętnicze krwi - co o nim wiemy? 

Niskie ciśnienie tętnicze krwi nie jest traktowane tak poważnie jak zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, które może prowadzić do zawału bądź udaru.

W chwili obecnej wyróżnia się niedociśnienie:

 1. Pierwotne (samoistne), którego przyczyna nie została poznana. Cierpi na nie około 90-95% osób. Występuje ono najczęściej u bardzo szczupłych kobiet, nastolatków oraz młodych osób. W większości przypadków, nie wymaga ono leczenia.
 2. Wtórne, które spowodowane jest w większości przypadków różnego rodzaju poważnymi schorzeniami (o których nie zawsze wiemy), dotyka około 5-10% pacjentów.

W przypadku gdy cierpimy na niskie ciśnienie tętnicze krwi, warto jest wiedzieć, czy jest to schorzenie o podłożu pierwotnym czy wtórnym.

Jak wpływa na nas niskie ciśnienie tętnicze krwi? 

W przypadku osób, u których spadek ciśnienia poniżej 90/60 mmHg pojawił się jeden raz w życiu, nie ma powodu do zmartwień i konsultacji lekarskich. Jednakże u pacjentów, którzy cały czas zmagają się z tak niskim ciśnieniem, zalecana jest wizyta u lekarza. Niskiemu ciśnieniu tętniczemu krwi, towarzyszą także inne objawy, które utrudniają nam normalne i sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Wśród nich najczęściej wymieniane są: 

 • ospałość,
 • ciągłe zmęczenie,
 • senność,
 • problemy z koncentracją,
 • problemy ze skupieniem uwagi, zapamiętywaniem, odtwarzaniem zasłyszanych informacji,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • duszności,
 • zawroty głowy,
 • mdłości i wymioty,
 • bóle głowy,
 • bóle oczu,
 • omdlenia,
 • niepokój, lękliwość,
 • obrzęki kończyn dolnych,
 • szumy w uszach,
 • nadmiernie zimne stopy oraz dłonie,
 • mroczki przed oczami.

Jest to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta, jednakże każdy z tych objawów jest bardzo uciążliwy i uniemożliwia pełną aktywność fizyczną oraz psychiczną w ciągu dnia. Mogą one także prowadzić do rozdrażnienia chorego bądź stanów depresyjnych.

Ból głowy w ciśnieniu tętnicznym, fot. panthermedia

Diagnostyka oraz leczenie niskiego ciśnienia tętniczego krwi 

Kluczową role odgrywa wizyta u lekarza - kardiologa, przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wykonanie podstawowych badań. Najczęściej zlecanym badaniem jest elektrokardiogram (EKG) a także wykonywana jest dodatkowo echokardiografia, morfologia krwi oraz badania biochemiczne.

W wywiadzie lekarz zwróci uwagę na to czy pacjent zażywa jakieś leki, które mogą obniżać ciśnienie, a w przypadku kobiet czy nie odchudzają się. Na tej podstawie dowiemy się czy niedociśnienie jest wynikiem choroby czy mamy do czynienia z niedociśnieniem samoistnym.

Jak domowymi sposobami radzić sobie z niskim ciśnieniem tętniczym krwi? 

W sytuacji gdy niedociśnienie nie jest związane z chorobą, warto spróbować domowych sposobów na jego podwyższenie np. filiżanka mocnej kawy, ruch na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, pływanie, gra w piłkę, picie dużej ilości płynów (woda), lampka wina bądź innego alkoholu, spanie na dwóch poduszkach (wysoko umieszczona głowa), mocniejsze solenie spożywanych pokarmów. Jeśli zawiodą wszystkie domowe sposoby być może konieczne będzie leczenie farmakologiczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze