Zaloguj
Reklama

Profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Układ krwionośny człowieka
Fot. medforum
Układ krwionośny człowieka
(4)

Pod pojęciem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej kryje się zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna. Niezmiernie ważna jest profilaktyka, zapobiegająca zakrzepicy, która może mieć groźne dla życia konsekwencje. Do metod profilaktyki zaliczyć można leczenie farmakologiczne, metody mechaniczne: pończochy elastyczne o stopniowanym ucisku oraz urządzenie do przerywanego ucisku pneumatycznego, co ułatwia odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych.

Reklama

Pod pojęciem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej kryje się zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna czyli tendencja do powstawania zakrzepów, które mogą mieć groźne dla życia konsekwencje.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Metody profilaktyki zależą głównie od charakterystyki pacjenta, czyli chorób współistniejących, ryzyka wystąpienia zakrzepicy czy ryzyka wystąpienia krwawienia.

Do metod profilaktyki zaliczyć można  leczenie farmakologiczne – z wykorzystaniem leków przeciwkrzepliwych doustnych (acenokumarol, warfaryna) oraz w iniekcjach (heparyna). Profilaktyka obejmuje również metody mechaniczne: pończochy elastyczne o stopniowanym ucisku oraz urządzenie do przerywanego ucisku pneumatycznego, co ułatwia odpływ krwi żylnej z kończyn dolnych.

Istnieje kilka grup chorych, u których należy zwrócić uwagę na profilaktykę zakrzepicy.

Jedną z nich to pacjenci poddawani operacjom chirurgicznym: profilaktykę rozpoczyna się zwykle kilka dni przed operacją lub kilka godzin po niej. Zwykle kontynuuje się ją do pełnego uruchomienia pacjenta lub przez około dwa tygodnie przy operacjach ortopedycznych. Wyjątkiem są pacjenci po operacjach wstawienia endoprotezy  lub operacjach w obrębie jamy brzusznej, wówczas profilaktykę kontynuuje się po wypisaniu chorego ze szpitala przez kilka tygodni.

Druga grupa to pacjenci z chorobą nowotworową. Ryzyko zakrzepicy u pacjentów onkologicznych jest nawet sześciokrotnie większe. Szczególnie dotyczy to chorych z nowotworami przewodu pokarmowego, mózgu, płuc oraz układu krwiotwórczego.

Niezmiernie ważna jest również profilaktyka w przypadku kobiet w ciąży, jest to grupa obarczona dużym ryzykiem zatorowości płucnej. Podstawowym lekiem jest wówczas heparyna, przeciwwskazane są leki doustne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Interna Szczeklika, mały podręcznik, MP str 361-365

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze