Zaloguj
Reklama

Najczęstsze choroby serca i sposoby ich leczenia

Wizyta u kardiologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u kardiologa
(0)

Choroby serca stanowią jedne z najczęściej występujących schorzeń w naszym społeczeństwie. Leczenie chorób kardiologicznych jest tym skuteczniejsze, im szybciej choroba zostanie wykryta.

Reklama

Spis treści:

  1. Choroba niedokrwienna (inaczej wieńcowa)
  2. Niewydolność serca (wraz z jej różnymi odmianami)
  3. Wady zastawek
  4. Zapalenie serca (inaczej zapalenie mięśnia sercowego)
  5. Zapalenie osierdzia lub wsierdzia
  6. Blok przedsionkowo - komorowy

Choroby serca co roku diagnozowane są u wielu pacjentów. Czasami, mimo niepokojących objawów  wykrywane są przypadkiem, przy okazji innych dolegliwości czy wizyty w szpitalu. Poniżej lista najczęściej występujących chorób serca.

Choroba niedokrwienna (inaczej wieńcowa) 

Choroba wieńcowa to schorzenie, polegające na niedokrwieniu mięśnia sercowego, co związane jest z postępującym zwężeniem tętnic wieńcowych. Zmiany w tętnicach wieńcowych powodowane są przez pojawianie się miażdżycy. Choroba wieńcowa podzielona jest na stabilną - to choroba przewlekła, której towarzyszące zmiany miażdżycowe nie powodują martwicy serca ale mogą prowadzić do występowania bloków indukcyjnych oraz ostrą - co powoduje martwicę mięśnia sercowego. Leczenie oparte jest na wdrożeniu leczenia farmakologicznego hamującego agregację płytek krwi oraz leków obniżających stężenie cholesterolu. Mogą być wprowadzane również beta adrenolityki, blokery kanału wapniowego czy azotany. W skrajnych przypadkach może być konieczne leczenie inwazyjne. 

Niewydolność serca (wraz z jej różnymi odmianami) 

Niewydolność serca jest stanem, kiedy serce nie pompuje odpowiedniej ilości krwi do narządów ciała. Przez problem z dostarczeniem natlenowanej krwi, narządy mogą mieć zaburzoną funkcję. Niewydolność serca można podzielić na ostrą (objawy niewydolności pojawiają się nagle), przewlekłą oraz zastoinową. Przyczyną niewydolności serca jest najczęściej zawał serca, nadciśnienie, wady zastawkowe czy kardiomiopatia. Wśród innych przyczyn można wymienić zapalenie mięśnia sercowego czy cukrzycę. Leczenie niewydolności serca można podzielić na przyczynowe (eliminacja przyczyn niewydolności), farmakologiczne i niefarmakologiczne (np. Wdrożenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia alkoholu, zaprzestanie palenia)

Wady zastawek 

Wady zastawek serca mogą mieć różne przyczyny - mogą być wrodzone (związane z nieprawidłową budową zastawek, powstałą w życiu płodowym) i wady nabyte (związane z powikłaniami pochorobowymi, powikłania po zawale). Wady zastawki serca mogą przybierać postać stenozy (zastawka nie otwiera się całkowicie) czy niedomykalności zastawki (problem z płatkami zastawek i ich nieszczelność). Choroby zastawek serca mogą być leczone chirurgicznie bądź niechirurgiczne (tzw. balonowa plastyka zastawki serca).

Zapalenie serca (inaczej zapalenie mięśnia sercowego) 

Choroba o ciężkim do przewidzenia przebiegu, jej przyczyną może być infekcja wirusowa czy bakteryjna. Zapalenie serca może przybierać różne formy - od piorunującej, poprzez ostrą i przewlekłą. Każda z nich jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, ale każda z postaci wymaga leczenia szpitalnego.

Choroby serca, fot. panthermedia

Zapalenie osierdzia lub wsierdzia 

Zapalenie osierdzia to stan zapalny, który powstaje w worki osierdziowym (miejscu, w którym umieszczone jest serce). Przyczyną zapalenia osierdzia mogą być infekcje wirusowe, niewydolność nerek czy niedoczynność tarczycy. Zapalenie osierdzia leczone jest farmakologicznie, z użyciem leków przeciwzapalnych i sterydów. Zapalenie wsierdzia to stan zapalny jam serca, zastawek i naczyń krwionośnych które w skrajnym przypadku może prowadzić do zawału serca. Leczenie oparte jest na antybiotykoterapii i niejednokrotnie hospitalizacji.

Blok przedsionkowo - komorowy 

Blok przedsionkowo-komorowy jest czasowym, napadowym bądź stałym zaburzeniem przewodzenia bodźców z węzła zatokowo-przedsionkowego. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania, nieleczone może prowadzić do groźnych zaburzeń tzw. torsade de pointes lub objawowej bradykardii.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze