Zaloguj
Reklama

Jak naturalnie obniżyć poziom cholesterolu?

Owoce w codziennej diecie
Fot. Pantherstock
Owoce w codziennej diecie
(4)

Zwiększony pozom cholesterolu we krwi może przyczyniać się m.in. do miażdżycy tętnic, zwiększa ryzyko chorób serca, udaru i choroby tętnic obwodowych; dlatego ważna jego kontrola i utrzymanie na niskim poziomie. Istnieją naturalne sposoby na redukcję cholesterolu.

Reklama

Cholesterol jest produkowany przez wątrobę w ok.80%, reszta pochodzi z pokarmów bogatych w  nasycone kwasy  tłuszczowe, które można znaleźć w mięsie, jajach i produktów mlecznych. A także w niektórych olejach roślinnych: oleju kokosowym, czy palmowym.

W obniżeniu poziomu cholesterolu jedną z najważniejszych spraw jest zmiana diety. Powinno się:

  1. Ograniczyć  całkowite spożycie tłuszczu do mniej niż 25% do 35% całkowitego spożycia kalorii każdego dnia.
  2. Ograniczyć  spożycie tłuszczów nasyconych do mniej niż 7% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Zawarte są w potrawach smażonych (pączki, frytki, chipsy),maśle, ciasteczkach.
  3. Ograniczyć spożycie tłuszczów trans do mniej niż 1% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Pozostałe tłuszcze powinny pochodzić ze źródeł jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak niesolone orzechy i nasiona, ryby (zwłaszcza tłuste ryby, np. jak łosoś, pstrąg, śledzie, co najmniej dwa razy w tygodniu) oraz olei roślinnych.
  4. Ograniczyć spożycie cholesterolu do mniej niż 300 mg dziennie. Jeśli  współwystępuje choroba sercowo - naczyniowa lub poziom cholesterolu LDL wynosi 100 mg / dl lub więcej, poniżej 200 miligramów dziennie.

Źródłem cholesterolu są przede wszystkim tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec, masło, żółte sery, żółtka jajek, pełnotłuste mleko, mięso wieprzowe i wędliny. Należy unikać smażenia na smalcu i innych tłuszczach, ew. zastosować oliwę z oliwek. Masło zastąpić margaryną, która nie zawiera tłuszczów utwardzanych. Jaja, tłuste mleko, śmietanę - chudym twarogiem, tofu, mlekiem sojowym.  Wieprzowinę i tłuste wędliny  rybami (bogatymi w zdrowe kwasy omega 3) i drobiem. Jest coraz więcej dowodów, że dieta o niskiej zawartości węglowodanów może być skuteczna w redukcji cholestrolu.

Niektóre grupy produktów spożywczych mogą być korzystne w obniżaniu poziomu cholesterolu -  żywność z dodatkami steroli roślinnych, produkty z błonnikiem, np. otręby, produkty pełnoziarniste takie jak pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, kasze, płatki owsiane, owoce,np.   jabłka i gruszki, a także ryby, orzechy. Jeden drink alkoholu dziennie może pomóc zwiększyć poziom HDL (dobrego cholesterolu), lecz nadmiar alkoholu może uszkodzić wątrobę i zwiększa ryzyko podwyższonego cholesterolu LDL. Zaprzestanie palenia tytoniu może zredukować stężenie złego cholesterolu LDL (nawet o 10%).

fot. pantherstock

W redukcji poziomu cholesterolu skuteczna może być zmiana stylu życia. Obniżenie masy ciała może pomóc obniżyć poziom trójglicerydów, cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego. Aktywność fizyczna (szczególnie aerobowa) może zwiększyć poziom dobrego cholesterolu o 5% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy. Regularne ćwiczenia (co najmniej 30 minut dziennie) .

Istnieje wiele naturalnych i skutecznych sposobów na redukcję cholesterolu we krwi i zapobieganiu chorobom układu krążenia. Nie zawsze od razu konieczne jest stosowanie leków.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze