Hiperkaliemia – co to takiego?

Hiperkaliemia (hiperpotasemia) oznacza podwyższony poziom potasu (powyżej 5,5 mmol/l) we krwi.
Często przebieg jest bezobjawowy, w części przypadków natomiast pojawia się grupa objawów klinicznych w tym :
- Osłabienie siły mięśniowej.
- Zaburzenia rytmu serca głównie pod postacią tachykardii, migotania komór.
- Zaburzenia czucia (najczęściej występują tzw parestezje czyli nieprzyjemne odczucia pod postacią mrowienia, drętwienia kończyn).
- Zaburzenia świadomości (na przykład splątanie czyli stan kiedy chory jest przytomny ale działania i myślenie staja się chaotyczne).
Przyczynami zwiększonego poziomu potasu są:
- Nadmierna podaż potasu w diecie ( do produktów o wysokiej zawartości potasu należą pomidory, owoce świeże i suszone, soki owocowe, rośliny strączkowe, warzywa takie jak sałata, ogórki, brukselka, czosnek, czekolada, kakao, mleko, sery białe, świeże mięso i ryby).
- Leki (suplementy potasu, niektóre leki przeciwnadciśnieniowe ) – najczęstsza przyczyna.
- Niewydolność nerek zarówno ostra i przewlekła ( co zaburza prawidłowe usuwanie potasu z organizmu).
- Nadmierne uwalnianie potasu z komórek jak w przypadku np. zespołu zmiażdżenia lub czasem w przebiegu chorób nowotworowych.
- Hiperkaliemia rzekoma spowodowana hemolizą spowodowaną długotrwałym uciskiem kończyny opaską uciskającą lub obniżonym odwirowaniem krwi.
Rozpoznanie ustala się na podstawie oznaczenia stężenia potasu we krwi. Uzupełniającym jest badanie elektrokardiograficzne, z uwagi na to, że często hiperkaliemia objawia się pod postacią zaburzeń rytmu serca. Podczas rozpoznania należy wykluczyć m.in. niewydolność nerek oznaczając poziom kreatyniny .
Leczenie w przypadku znacznie podwyższonego poziomu potasu ze względu na powikłania groźne dla życia wymaga hospitalizacji.
Ogólnie leczenie polega na podawaniu preparatów wapnia, insuliny, terapia węglowodanami, w ciężkich przypadkach konieczne opornych na leczenie konieczna może być dializa.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Choroby Wewnętrzne pod redakcją Piotra Gajewskiego na podstawie Interny Szczeklika.