Długoterminowe ciągłe monitorowanie EKG

W ostatnich latach długoterminowe ciągłe monitorowanie EKG (inaczej mówiąc długoterminowe monitorowanie metodą Holtera) stało się bardzo popularną metodą ambulatoryjnego monitorowania serca. Długoterminowe ciągłe monitorowanie EKG jest podobne do tradycyjnego monitorowania 24-godzinnego Holterem, ponieważ rejestruje każde uderzenie, a jedyna różnica to wydłużony do 14 -30 dni czas trwania monitorowania.
Wraz z pojawieniem się prostych, wygodnych technologii monitorowania, które można nosić na sobie, klinicyści przechodzą teraz na długoterminowe monitorowanie ciągłe (długoterminowe monitorowanie holterowskie) ze względu na znaczny wzrost wydajności diagnostycznej w porównaniu z tradycyjnym 24-godzinnym okresem monitorowania. Wraz z upowszechnianiem się nowoczesnych technologiami monitorowania i przesyłania danych, poprawiło się również przestrzeganie przez pacjenta zaleceń, czyniąc te wydłużone okresy monitorowania łatwiejszymi, wygodniejszymi i bardziej znośnymi dla użytkownika.
Chociaż monitorowanie EKG metodą Holtera (wprowadzone w latach czterdziestych XX wieku) pozostaje powszechną metodą monitorowania kołatania serca i innych przemijających, nieregularnych zaburzeń rytmu serca, głównie ze względu na niższą cenę, to udokumentowano, że tradycyjne 24-godzinne monitorowanie holterowskie (Barrett, P., ET AL. 2014) ma skuteczność diagnostyczną wynoszącą tylko 15% do 39%. Innymi słowy aż 61% – 85% tradycyjnego monitorowania 24-godzinnego może „omijać” istotne zdarzenia, co uzasadnia potrzebę dalszych form monitorowania, takich jak długoterminowe holtery EKG lub droższe i inwazyjne wszczepialne monitory pracy serca (ILR).
Chociaż istnieją inne formy rozszerzonego monitorowania, które mogą zwiększyć skuteczność diagnostyczną w porównaniu z tradycyjnym 24-godzinnym monitorowaniem metodą Holtera, to w przeważającej większości obarczone one są wadami uniemożliwiającymi samodzielne i wygodne stosowanie przez pacjentów w domu lub warunkach zbliżonych do codziennego życia. Oprócz niedogodności związanych z koniecznością precyzyjnego naklejenia sobie samemu elektrod w odpowiednim miejscu, problemami z plączącymi się kablami, wyższym rozmiarem i wagą tradycyjnego Holtera to również oszacowano, że około 1 na 4 pacjentów z objawami nie jest w stanie aktywować swojego długoterminowego rejestratora zdarzeń ze względu na kłopotliwą/skomplikowaną naturę procesu. .
W rezultacie długoterminowe, przenośne, wygodne, ciągłe monitorowanie domowe wysuwa się na lidera monitorowania ambulatoryjnego.
Kandydaci do długoterminowego ciągłego monitorowania holterem EKG
- Pacjenci z objawami przemijającymi lub okresowymi.
- Pacjent z rozpoznanymi lub podejrzewanymi nieprawidłowymi zaburzeniami rytmu.
- Monitorowanie pacjenta po udarze.
- Monitorowanie pacjenta po przezskórnych interwencjach wieńcowych lub operacji pomostowania aortalno-wieńcowego („bypassy”).
- Ocena procedury i skuteczności ablacji - w celu poznania rzeczywistego wyniku zabiegu ablacji i ułatwienia podjęcia decyzji co do powtórzenia zabiegu.
- Monitorowanie w celu wczesnego wykrywania i leczenia migotania przedsionków.
- Monitorowanie pacjenta, gdy wcześniejsze badanie EKG lub 24-godzinne badanie holterowskie jest niejednoznaczne.
Podsumowanie korzyści z długoterminowego, ciągłego monitorowania holterem EKG
- 14 - 30 razy więcej danych EKG - Zwiększona wydajność diagnostyczna.
- Nagrywanie i przeglądanie każdego uderzenia serca zwiększa wykrywanie bezobjawowych zdarzeń sercowych.
- Redukcja artefaktów podczas badania EKG poprawia wykrywanie arytmii.
- Poprawa jakości i ilości danych prezentowanych lekarzowi.
- Poprawa komfortu użytkowania przez pacjenta i co za tym jakości sygnału i badania dzięki małej, lekkiej konstrukcji, braku kabli i potrzeby samodzielnego przyklejania elektrod.
- Łatwy do założenia i użytkowania samodzielnie.
Piśmiennictwo
Informacja prasowa
Adres www źródła:
- https://www.dicardiology.com/article/how-advances-wearable-cardiac-monitors-improve-patient-and-clinician-experience
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5300052/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28840587/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33267916/