Zaloguj
Reklama

Wiek serc zawodowych kierowców wyższy o 10 lat niż metrykalny

Autorzy: Informacja prasowa: Procontent
Prywatny kierowca
Fot. ojoimages
Prywatny kierowca
(0)

W związku z trwającymi w całej Polsce wakacjami, 11 lipca w Warszawieodbyły się kontrole stanu technicznego pojazdów, trzeźwości kierowców oraz ich czasu pracy. Podczas akcji bezpiecznych wyjazdów na wakacje, zawodowi kierowcy mieli okazję skorzystać także z bezpłatnych badań profilaktycznych, prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”.

Reklama

Na miejscu stanął specjalny autokar kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”, w którym zawodowi kierowcy mogli bezpłatnie sprawdzić wysokość ciśnienia tętniczego krwi oraz zbadać wiek swoich serc. Przeprowadzona akcja miała szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo pasażerów przewożonych podczas wakacji. Schorzenia układu krążenia są ogromnym zagrożeniem i często bywają powodem wypadków na drogach.

Wyniki badań pokazały, że wiek serca zawodowych kierowców przekracza ich wiek metrykalny o ponad 10 lat. Co więcej, aż 90% z nich miało podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres codziennie towarzyszą pracy zawodowego kierowcy. Jednocześnie są to czynniki, które sprzyjają rozwojowi schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Profilaktyka schorzeń układu krążenia jest szczególnie istotna podczas wykonywania tak wymagającego i odpowiedzialnego zajęcia, jakim jest zawód kierowcy.

Celem akcji było zachęcenie kierujących pojazdami do troski o własne zdrowie i zwiększenie ich świadomości na temat ryzyka związanego ze schorzeniami układu krwionośnego. Za pomocą aplikacji „wiek serca” personel medyczny kampanii „Ciśnienie na życie”, oszacował czy u danego kierowcy istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Prawdopodobieństwo zwiększa się wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość jest taka, że wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze