Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, przebieg

Autorzy: mgr Joanna Naczyńska
Pomiar ciśnienia tętniczego
Fot. panthermedia
Pomiar ciśnienia tętniczego
(4)
Reklama

Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążenia, definiuje się je jako ciśnienie równe lub wyższe od 140/90 mm Hg (wartości średnie co najmniej z 2 pomiarów w czasie każdej wizyty u lekarza).

Objawy i przebieg nadciśnienia tętnicznego

Rozwojowi nadciśnienia sprzyja mała aktywność fizyczna, otyłość, nadmierne spożycie sodu (soli), palenie tytoniu i spożywanie alkoholu.
Rozwój nadciśnienia jest procesem powolnym i długotrwałym, duże znaczenie ma wpływ genetyki,obserwuje się skłonność do rodzinnego występowania nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą układu sercowo-naczyniowego, a 1/3 chorych nie wie o swojej chorobie. Większość chorych nie skarży się na żadne typowe dolegliwości i dowiaduje się o swojej chorobie przypadkowo.

Objawy choroby i przebieg:

 • bezobjawowy przebieg może trwać kilka lat

Do głównych objawów należą:

 • bóle głowy zwłaszcza okolicy potylicznej, występujące szczególnie rano,
 • bezsenność,
 • nadmierna pobudliwość nerwowa,
 • trudności w koncentracji,
 • kołatanie serca,
 • podwyższone ciśnienie zwłaszcza w warunkach napięcia nerwowego,
 • przejściowy rumień twarzy, szyi, klatki piersiowej,
 • potliwość.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadciśnienie tętniczne

Jeśli zauważasz u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, udaj się do lekarza, który wykona badania, zaleci modyfikację stylu życia w celu obniżenia ciśnienia krwi, lub jeśli będzie to konieczne – rozpocznie odpowiednią terapię.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

 1. „Choroby wewnętrzne” pod red. F. Kokota, Tom 1 str. 173-195 PZWL 2004
 2. „Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku” Kardiologia Polska 2013; 71, supl. III: 27–118

 

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze