Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Pomiar ciśnienia tętniczego
Fot. panthermedia
Pomiar ciśnienia tętniczego
(0)

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, który został ustanowiony przez Światową Ligę Nadciśnienia Tętniczego. Święto jest celebrowane, by podnosić świadomość związaną z następstwami schorzenia, a także po to, by efektywnie się przed nimi uchronić.

Reklama

Na świecie na zbyt wysokie ciśnienie tętnicze choruje ponad 1,5 miliarda osób. Szacunki przeprowadzone z kolei przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są jeszcze bardziej niepokojące: 1 na 3 dorosłe osoby może cierpieć na nadciśnienie tętnicze i o tym nie wiedzieć. Problem ten powinien również zainteresować Polaków. Okazuje się bowiem, że u blisko 11 milionów osób w naszym kraju podczas pomiaru ciśnienia notuje się wartości wyższe od prawidłowych, które zostały przyjęte przez WHO. Coraz częściej na chorobę zapadają nie tylko osoby starsze, ale i te, których wiek zaledwie przekroczył 20 lat. Obecne normy dla ciśnienia krwi przedstawiają się następująco:

  • 120/80 mm Hg – optymalne ciśnienie,
  • 120-129/80-84 mm Hg – normalne ciśnienie,
  • 130-139/85-89 mm Hg – prawidłowe wysokie ciśnienie,
  • 140-159/90-99 mm Hg – lekkie nadciśnienie,
  • 160-179/100-109 mm Hg – umiarkowane nadciśnienie,
  • 180/110 mm Hg i powyżej – ostre nadciśnienie.

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, zawału serca i choroby nerek. Może również powodować groźne dla zdrowia i życia ludzi powikłania. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, gdy już choroba zostanie zdiagnozowana u pacjenta. Czasem osoby, które borykają się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, nie widząc efektów włączonego leczenia, zaprzestają przyjmowania przepisanych medykamentów bądź zmieniają sposób ich dawkowania. Nadzwyczaj zagrożeni na zachorowanie są przede wszystkim diabetycy.

Należy pamiętać, że udar mózgu i zawał serca stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie i dlatego muszą być leczone. Poza regularnymi wizytami lekarskimi warto zrezygnować z palenia tytoniu, ograniczyć spożywanie soli i postawić na zdrowy tryb życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, kontrolowanie masy ciała, a także unikanie sytuacji stresujących efektywnie redukują ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

Częsty pomiar ciśnienia krwi jest bardzo ważny w związku z tym, że jego zawyżony wynik nie zawsze daje widoczne objawy. Choroba może rozwijać się w organizmie ludzkim przez bardzo długi czas (nawet kilka lat), czego rezultatem są już poważne zmiany chorobowe bądź nagłe wystąpienie właśnie udaru mózgu lub zawału serca. W przypadku tych ostatnich tylko szybka i skuteczna interwencja lekarska może uratować życie ludzkie.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze