Zaloguj
Reklama

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, wpływ genów

Pomiar ciśnienia
Fot. panthermedia
Pomiar ciśnienia
(4)
Reklama

Nadciśnienie tętnicze ma zróżnicowaną etiologię. Wpływ na ciśnienie tętnicze mają czynniki genetyczne, środowiskowe, styl życia. Jednak predyspozycje genetyczne nie są głównym sprawcom wystąpienia nadciśnienia, jedynie „kroplą w morzu”. To nie prawda, ze każda osoba obciążona wywiadem rodzinnym w kierunku nadciśnienia będzie je miała. Szacuje się że wskaźnik dziedziczności wynosi 35-50% Dziedziczenie jest wielogenowe.

Objawy i przebieg nadciśnienia tętniczego

Na nadciśnienie tętnicze ma wpływ podłoże genetyczne- często występuje rodzinnie. Jednak najważniejszymi przyczynami nadciśnienia są czynniki modyfikowane czyli zależne od nas samych, takie jak dieta  bogata w alkohol, w sól, palenie tytoniu, towarzysząca tak bardzo rozpowszechniona otyłość.

Bardzo istotny jest wpływ braku aktywności fizycznej, który coraz częściej nam towarzyszy. Stosowanie  doustnej antykoncepcji, narkotyków; a także stres mogą mieć wpływ na rozwój nadciśnienia.

Bardziej narażone są osoby z chorobami nerek, serca, cukrzyca typu 2.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadciśnienie tętnicze

By zredukować ryzyko zachorowania, należy:

  • zaprzestać palenia tytoniu,
  • zaprzestać używania alkoholu,
  • utrzymywać prawidłową masę ciała, 
  • przestrzegać diety,
  • być aktywnym fizycznie.

Wszystkie osoby nie tylko obciążone nadciśnieniem w rodzinnie powinny regularnie (min. raz na miesiąc) mierzyć ciśnienie tętnicze i w razie stałych podniesionych ciśnień >140/90 mmHg udać się do lekarza

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
    Hipertensjologia, Patogeneza i leczenie nadciśnienia tętniczego, pod red. A. Więcka, A.Januszkiewicza
    Wytyczne ESH/ESC dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym w 2013 roku

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze