Zaloguj
Reklama

Lek na nadciśnienie w leczeniu, a nawet zapobieganiu cukrzycy

Tabletki
Fot. Panthermedia
Tabletki
(0)

Cukrzyca typu 1. to choroba, której podłożem są zaburzenia autoimmunologiczne. Co jednak sprawia, że organizm zaczyna atakować swoje własne komórki trzustkowe – tego do dziś uczonym nie udało się jednoznacznie dowiedzieć. Cały czas trwają więc badania, które nie tylko skierowane są ku wykryciu przyczyn cukrzycy typu 1., ale i poszukujące nowych możliwości leczenia, a nawet zapobiegania tej choroby. Interesujące doniesienia prezentują uczeni z placówek na Florydzie i w Kolorado.

Reklama

Podłożem do analiz, którymi zajmowali się amerykańscy specjaliści, były wcześniejsze odkrycia, w których powiązano obecność w organizmach pacjentów specyficznej molekuły, którą jest cząstka DQ8, ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1. Wśród osób, które są zagrożone wystąpieniem tej jednostki, nawet u 60% z nich występuje wspomniana wcześniej cząstka.

W związku z powyżej opisaną zależnością, naukowcy wysunęli hipotezę, jakoby blokowanie cząstki DQ8 mogło zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1. Wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie, zaczęli oni – wśród wszystkich leków, które zostały dopuszczone do użytku przez amerykańską FDA – poszukiwać takich preparatów, które mogłyby skutkować inhibicją DQ8.

Ostatecznie uczonym udało się znaleźć lek, który mógłby wywierać oczekiwane działanie. Środkiem tym okazał się preparat, którego głównym zastosowaniem jest leczenie nadciśnienia tętniczego – mowa tutaj o metylodopie. Swoje pierwotne odkrycia naukowcy potwierdzali w badaniach na myszach, później prowadzili oni badania również i w wybranej grupie pacjentów z cukrzycą typu 1.

Metylodopa może więc się okazać lekiem o zdecydowanie większej ilości zastosowań, niż wcześniej przypuszczano. Autorzy badania zwracają uwagę, że preparat może ostatecznie wpłynąć na możliwości leczenia cukrzycy typu 1., ale i innych jednostek zaliczanych do schorzeń autoimmunologicznych, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń rumieniowaty układowy. Zanim jednak preparat zacznie być szerzej wykorzystywany, konieczne są dodatkowe badania –  badania kliniczne zakrojone na większą skalę mają mieć swój początek jeszcze tej wiosny.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze