Zaloguj
Reklama

Czy i w jaki sposób urządzenia elektroniczne wpływają na rozrusznik serca?

Autorzy: mgr farm. Michał Mańka
Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(5)

W warunkach zdrowia, rolę źródła sygnału elektrycznego spełnia węzeł zatokowy (tzw. naturalny rozrusznik serca).

Reklama

W przypadku chorób obejmujących węzeł zatokowy (np. przy stwierdzeniu w badaniu EKG zaburzeń przewodzenia i/lub częstości powstawania bodźców z jednoczesnym występowaniem powtarzających się objawów, takich jak: utrata przytomności, zawroty głowy, czy zaburzenia równowagi).

Pole elektromagnetyczne może negatywnie wpłynąć na pracę wszczepionego rozrusznika serca tylko wtedy, gdy stymulator znajduje się w bardzo niewielkiej odległości od źródła pola elektromagnetycznego (do 10-15 cm). Zachowując większą (niż 15 cm) odległość od prawidłowo działających urządzeń elektrycznych takich, jak: telewizor, radio, telefon, suszarka do włosów, golarka, pralka, odkurzacz, kuchenka mikrofalowa, komputer, drukarka, kserokopiarka etc., nie dochodzi do zaburzeń pracy wszczepionego rozrusznika.

Najnowsze rozruszniki serca wyposażone są w specjalny system obrony przed zakłóceniami, zwany z języka angielskiego Noise Reversion Mode (NRM). Mechanizm ten polega na przełączaniu się stymulatora w tzw. tryb asynchroniczny – w przypadku wykrycia przez stymulator zakłócenia. Wówczas sygnał z serca przestaje być wiarygodnym źródłem informacji o pracy serca i rozrusznik podejmuje stałą stymulację ignorując sygnały z serca zakłócone polem elektromagnetycznym z urządzeń elekrtycznych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Klaudel J., Pacjent z rozrusznikiem serca, Choroby serca i naczyń, 2004, tom I.
    2.Pacemaker, 2013.
    3.What is a pacemaker, American Heart Association, 2012.

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze