Zaloguj
Reklama

Atak serca - co to jest?

Autorzy: Krystyna Litwin
Atak serca
Fot. Pantherstock
Atak serca
(5)

Każdy z nas zna lub kiedyś znał osobę, która przebyła zawał serca. Nic dziwnego, ponieważ 40% społeczeństwa umiera w naszym kraju z tego powodu.

Reklama

Martwica tkanki mięśnia sercowego obejmująca fragment o średnicy większej niż 1cm - tak wygląda krótka definicja ataku serca, jednak biochemia tego zjawiska jest o wiele bardziej złożona.

Do śmierci komórek dochodzi na skutek choroby niedokrwiennej serca, a więc ten proces tak naprawdę nie zachodzi nagle. Najczęściej zawał jest spowodowany zamknięciem światła tętnicy przez zakrzep pochodzący z blaszki miażdżycowej tętnicy lub skrzepliny z zastawek serca przy jednoczesnym nagłym zapotrzebowaniu na dostarczenie tlenu.

Zaostrzenie stanu niedostatecznego dopływu krwi do komórek serca skutkuje przede wszystkim niedotlenieniem, ale także zbyt małym dopływem glukozy, jonów wapnia i albumin. Ponadto nie zostają usunięte substancje zbędne po przemianach metabolicznych takie jak kwas mlekowy.

Skutkiem jest powstanie odczynu zapalnego i klinicznych objawów tak zwanego ataku serca.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Żebrowski M., Kierus A., Żebrowska A., Zawał serca jako proces immunologiczny. Klinika Kardiologii Instytutu Medycyny Wewnętrznej Akademii Medycznej w Łodzi. Forum Kardiologów, 2000/4

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze